Vakumlu Kürtaj Hakkında Bilmemiz Gereken bilgiler rehberi

Kürtaj kelime anlamı itibariyle kadın rahminden doku alınması demektir. Genel anlamda ise istenmeyen gebeliklerin sonlandırılması için kullanılır. Günümüzde kürtaj yaptırmak isteyen kadınların başvurabileceği çeşitli yöntemler vardır. Örneğin vakum aspirasyon yöntemi ile gebelik sonlandırma, küret ile gebelik sonlandırma, düşük hapı kullanılarak gebelik sonlandırma. Bu yöntemlerden en çok tercih edileni karmen kanülü vakum aspirasyon yöntemi (şırınga yöntemi) ile gebelik sonlandırılmasıdır.

Çünkü bunun dışındaki yöntemlerde hastada oluşabilecek komplikasyon riski ve rahmin zarar görme ihtimali yüksektir. Vakum dışındaki yöntemler artık çok fazla tercih edilmeyen ve kullanılmayan yöntemlerdir. Kürtaja karar verildikten sonra kısa bir hazırlık evresinden geçilir.

Kürtaj öncesi hasta bir jinekolog tarafından muayene edilir ve transvaginal ultrasonografi ile değerlendirilmesi yapılır. Gebeliğin büyüklüğüne ve rahmin durumuna bakılır. Operasyonu geçirecek kişinin hastalıklarına ve kan grubuna bakılır. Özellikle çiftlerin kan grupları mutlaka bilinmelidir. Çünkü kürtaj öncesinde bir kan uyuşmazlığı tespit edildiyse işlem bittikten 72 saat sonra kişiye anti-D olarak adlandırılan bir uyuşmazlık iğnesi yapılır.

Ayrıca hastadan işlem öncesi kusma meydana gelmemesi için 5 saat aç kalması istenir. Hasta işlem öncesi en az 1 gün cinsel ilişkiye girmemelidir. Bu enfeksiyon ve öncesi bir kanama ihtimaline karşı önemlidir. Ayrıca operasyonu gerçekleştirecek jinekologa anestezi öncesi kullanılan ilaçlar hakkında bilgi verilmesi gerekir. Çünkü kürtaj öncesi verilen ilaçların bir kısmı kanamalara neden olmakta ve anesteziyi etkilemektedir.

Peki, vakum kürtaj nasıl yapılır?

Hasta jinekolojik masaya yatırılır ve rahim ağzının (serviks) görünebilmesi için hazneye özel bir vajinal spekulum yerleştirilir. Rahim ağzı ve vajina antiseptik bir solüsyon ile silinir. Kürtaj işleminin yapılabilmesi için rahim düz bir halde olmalıdır. Bu yüzden tek dişli olarak isimlendirilen bir alet ile rahim tutulup çekilir ve düz bir hale getirilir. Eğer hasta lokal anestezi yöntemini tercih ettiyse rahim düz bir hale getirildikten sonra anestezik ilaç rahim ağzına uygulanır ve bu bölge uyuşturulur.

Genel anesteziyi tercih eden hastalar ise kürtaj masasına yattıktan sonra gerçekleşen işlemleri görmez ve hiçbir şey hissetmezler. Daha sonra operasyonu gerçekleştirebilmek için buji denilen aletler kullanılarak rahim ağzı gebeliğin büyüklüğüne göre açılır. Bu işleme dilatasyon denir. Dilatasyon işlemine daha önce doğum yapmış ve gebeliği 6 haftadan küçük olan kadınlarda gerek duyulmaz. Lokal anestezi tercih eden hastalarda kürtaj işleminin ağrılı ve sıkıntılı geçmesine de rahim ağzının açıldığı bu işlem neden olmaktadır.

Dilatasyon işlemi gerçekleştirildikten sonra yani rahim ağzı kürtajı gerçekleştirmeye uygun boyutlarda genişletildikten sonra steril olan özel plastik kanüller ile rahim içine girilerek gebelik materyali aspire edilir (dışarı çıkartılır). Rahim içi boşaltılıp temizlendikten sonra tek dişli aleti çıkarılır. İşlem sonrası hastada bir miktar kanama meydana gelebilir, bu durum normaldir. Kanama gazlı bir bezle tampone edilerek rahatlıkla durdurulur. Vajina bir kez daha antiseptik solüsyon ile silinir ve steril spekulum çıkarılır. İşlem bittikten sonra hasta jinekolojik masadan kaldırılmadan rahim içinde parça kalıp kalmadığı ultrasonografi ile kontrol edilir.

Kürtaj sonrası ağrı yarım saat içinde geçer, basit bir ağrı kesici yeterli olacaktır. Gebelik belirtileri yaklaşık 24 saat içinde kaybolur ve kişi yavaş yavaş normal haline döner. Kürtajdan bir hafta sonra hasta kontrole çağırılıp ultrasonografi ile rahmi kontrol edilir.

Vakumlu Kürtaj Nedir, Nasıl Yapılır?

Kürtaj istenmeyen gebelikleri sonlandırmak için kullanılan bir yöntemdi. Peki, vakumlu kürtajı diğer kürtaj işlemlerinden ayıran özellik nedir? Kürtajın birçok çeşidi olmasına rağmen en çok tercih edilen vakumlu kürtaj tekniğidir. Çünkü bu işlem sırasında sadece hasta değil aynı zamanda doktor da oldukça konforludur. Bir diğer sebebi ise bu işlem diğerlerine nazaran çok daha az risk barındırmaktadır.

Vakumlu kürtaj oldukça modern bir yöntem olup diğer kürtaj yöntemlerine göre daha kısa sürede gerçekleştirilmektedir. İşleme başlanmadan önce, hastanın rahmi lokal dezenfeksiyon yöntemi ile temizlenerek hastanın enfeksiyon kapma riski en aza indirilir. İsteğe bağlı olarak genel veya yerel anestezi yapıldıktan sonra işleme başlanır. Vakumlu kürtaj, negatif basınç yöntemi kullanılarak gerçekleştirilen bir tahliye işlemidir. Tek kullanımlık kanüller yardımıyla cenine ulaşılır ve tahliyesi yapıldıktan sonra operasyon sorunsuz bir şekilde tamamlanır.

Vakumlu Kürtaj Sırasında ve Sonrasında Neler Hissedilir?

İnsanlar hastane ortamlarında sık sık gerginlik yaşarlar. Kadınlar için en zor nokta ise kürtaj işlemidir. Hem sağlık açısından hem de manevi açıdan zor bir süreçten geçecekleri için o an hissedecekleri her şey onları kolaylıkla etkileyebilir.

Vakumlu kürtaj işleminin lokal veya genel anestezi altında yapıldığını biliyoruz. Uzman doktorlar iki seçenek olmasına rağmen genel anesteziyi tercih ederler çünkü genel anestezi lokal anesteziye göre acısız bir operasyon geçirmeye yardımcıdır. Genel anestezi normalde bildiğimiz uzun süren ameliyatlarda kullanılan ağır narkoz desteği değildir. Çok daha düşük dozda ilaçlar kullanılmaktadır. Bu sayede hasta işlem sonrasında uzun süre narkoz etkisinde kalmaz ve günlük hayatına çabucak dönebilir.

Lokal anestezi uygulandığı zaman ise hasta çok az ağrı ve kramp hisseder.  Bu yüzden hekimler genel anesteziyi daha çok tercih ederler.

İşlem sonrasında, her ne olursa olsun, cerrahi bir müdahale geçirildiğini unutmamak gerekir. Zira operasyon bittikten sonra hafif ağrılar ve kramplar görülebilmektedir. Doktorunuz buna bağlı olarak mutlaka işlemden sonra ağrı kesici ve enfeksiyonu önlemek amacıyla antibiyotik reçete edecektir. Kürtaj işleminden sonra gerçekleşen kanamalar beklenen bir sonuçtur. Bu kanamalar ortalama 5 gün sürmekte ve daha sonra azalmaya başlamaktadır. Yaklaşık 10 gün sonrasında ise sadece leke olarak görülebilmektedir.

Her bireyin iyileşme süreci farklılık gösterdiğinden ötürü verilen rakamlar herkese uygun olmayabilir. Bazı durumlarda tekrar doktorunuzla iletişime geçmeniz gerekebilir. Onlardan birkaçı;

  • Uzun süren kanama
  • Yüksek ateş
  • Kötü kokan vajinal akıntıdır. Bu gibi durumlar kanamaya eşlik ettiği takdirde doktorunuza danışabilir ve gereken yardımı alabilirsiniz.

Vakumlu Kürtaj Rahime Zarar Verir Mi?

Genç kadınlar hem sağlıklarını hem de dış görünüşlerini oldukça önemserler. Kürtaj konusunda ise korku duyarlar çünkü bu, oldukça ciddi bir tıbbi işlemdir. Vakumlu kürtaj işleminin diğer kürtaj yöntemlerine göre daha az riskli olduğu açıkça belirtilir. Ancak her işlem gibi vakumlu kürtajın da hastane ortamında ve alanında uzman doktorlar tarafından yapılması gerekmektedir. Tüm hijyen ve operasyon kuralları göz önünde bulundurularak işlem yapılırsa vakumlu kürtajın rahme zarar vermesi söz konusu bile değildir.

İlginizi Çekebilir: Gebelik Sonlandırma

Vakumlu Kürtajın Avantajları Nelerdir?

Negatif basınç ile gerçekleştirilen vakumlu kürtaj işleminin avantajları da vardır. Bunlardan en önde gelen rahimde parça kalma olasılığının düşük olmasıdır. Uygun basınç seviyesi ayarlandıktan sonra vakumlama işlemi düzgün yapıldığı takdirde operasyon başarılı geçmektedir.

Bir diğer avantaj ise işlem sonrasında rahimde herhangi bir delik görülmemesidir. Karışık bir işlem olmamasının yanı sıra kısa sürede tamamlanabilen bu işlem hastanın konforlu olmasına da olanak sağlamaktadır.

Vakumlu kürtajda küçük dozda yapılan anestezi işlemi yeterli olup cerrahi müdahale sonrası hastanın anestezik etkilere bağlı olarak gösterilen kusma veya baş ağrısı gibi şikayetleri olmamaktadır. Hastanın işlemin gerçekleştiği gün taburcu olabilmesi ve kısa süreli iyileşme dönemi seyretmesi de avantajlar arasında yer almaktadır.

Vakumlu Kürtajın Herhangi Bir Zararı Var Mıdır?

Vakumlu kürtaj diğer kürtaj işlemlerinden daha az zararlı olduğu için tercih edilmektedir. Bu sebeple herhangi bir zararı söz konusu değildir. Özellikle enfeksiyon riski konusunda bu operasyon tekniğinin daha avantajlı olduğunu belirtebiliriz. Ayrıca, cinsel yaşam sırasında kalıcı bir problem, normal doğum yapmak veya yeniden hamile kalmak konusunda da herhangi bir risk arz etmemektedir. Tabii işlem sonrasında kısa süre içinde sağlığa kavuşmak için doktorun tavsiyelerine ve dikkat edilmesi gereken hususlara harfiyen uyulmalıdır.

Kürtaj Fiyatları Nelerdir?

Kürtaj fiyatları birçok kadın tarafından en çok merak edilen konudur. Kürtaj işlemleri için sabit bir fiyat belirlenmemektedir. Bunun sebebi gebeliğin erken dönemde fark edilmesi halinde fiyatlar biraz daha düşüktür çünkü bebek henüz embriyo formunda olduğu için işlem kolaylıkla halledilebilir. Fakat hamilelik birkaç hafta geç fark edilirse bebek büyümeye başladığından işlem zorlaşmaktadır. Bu nedenle operasyon ücreti de artmaktadır.

İlginizi Çekebilir: https://www.kurtajfiyat.net/kurtaj-nedir/

 

Kaynak: https://tr.wikipedia.org/wiki/K%C3%BCrtaj