Vajinismus, kadınlarda görülebilen bir cinsel işlev sorunudur. Vajina girişini çevreleyen pelvis kaslarının istemsiz olmak şartıyla kasılarak cinsel birleşmede acı ve ağrıya sebep olması veya bu sebeple cinsel birleşmenin hiç gerçekleşememesi şeklinde tıp literatüründe tanımlanır. Kasılmalar, cinsel birleşme haricinde jinekolojik muayene sırasında ve vajina içine tampon yerleştirme durumlarında da ortaya çıkabilir. Diğer yandan vajinismus; fiziksel bir engel olmaması durumunda da kadının korku, kaygı ve endişelerinden dolayı cinsel ilişkiye izin vermemesi, verememesi olarak ifade edilebilir.

Vajinismus tedavisinde ilk önce fiziksel bir engelden dolayı (disparoni veya benzeri durumlar için) olup olmadığı araştırılır. Bu araştırma konusunda ise bir jinekoloğa veya ilgili alanda uzman kişilere başvurulur. Eğer fiziksel bir engelin olmadığı tespit edilirse bir sonraki adım olarak psikoloji ve terapi konusunda uzman olan kişilere başvuruda bulunulur ve hastalığın kesin tanısı konulur. Vajinismusun en çok görülen belirtisi, cinsel birliktelik sırasında kişinin istem dışı panik atak benzeri bir durum yaşamış olmasıdır. Bilinci açık olmasına rağmen kadın kontrolünü yitirir. Bu bir sağlık sorunu olarak ortaya çıkar.

Vajinismus Belirtileri Nelerdir?

Vajinismus tedavisi ve belirtileriVajinismusun en çok rastlanan belirtisi, cinsel birleşme esnasında kişinin istem dışı olmak kaydıyla panik atak benzeri bir durum yaşamasıdır. Kadın bilincinin açık olmasına rağmen vücudunun kontrolünü yitirir. Kişi sanki bilinç dışı tarafından negatif bir hipnoz transı haline girmiş gibi hareket etmeye başlar. Ve her defasında aynı şey söylenir ‘ İstiyorum ama yapamıyorum,  elimde değil ’.

Vajinismusun genel belirtileri arasında şunları sayabiliriz:

  • Penisin vajinaya girişinin zor ve ağrılı olması.
  • Çiftin rahatsız, hatta imkânsız penetrasyon yani penis vajina birlikteliğini içeren cinsel birliktelik yaşaması.
  • Cinsel birliktelik esnasında yaşanan yanma, gerginlik ve batma duygusu.
  • Herhangi bir belirgin nedeni olmayan cinsel ağrılar.
  • Jinekolojik muayene sırasında zorlanma veya izin vermeme durumu yaşanması.
  • Cinsel ilişki esnasında kadının bacaklarını kapatması, eşini itmesi, kaçmaya çalışması gibi davranışlarının olması.
  • Vücudun bacak, kol, bel gibi kas gruplarının ilişki sırasında spazmlar yaşaması.
  • Başarısızlıkla biteceği endişesi ve ağrı korkusu nedeniyle seksten kaçılması durumunun yaşanması.
  • Ağrı ve acıdan kaynaklı cinsel istek kaybının olması.

Vajinismus Muayenesi Nasıl Yapılır?

Vajinismus muayenesi nasıl yapılır anlatıyoruzVajinismus muayenesi genel olarak 5-10 dakika gibi kısa bir sürede tamamlanır. Kişi ilk önce psikolojik, daha sonra ise fiziksel olarak muayene edilir. Fiziksel muayenenin olduğu esnada kişiye asla dokunulmaz. Bu sebepten dolayı kadının canı acımaz veya korkmaz. Yalnızca muayene odasında geçme süresi veya masaya karşı olan tepkisi de psikolojik olarak değerlendirilir. Bu işlemlerden sonra izin verir ve kendisi ister ise basitçe ilişkiye mani olan bir durum olup olmadığına bakılır.

Kadınlar normalde daha önce cinsel hayatı olmasına rağmen bir süre sonra bu problemi yaşayabilmektedir. Sıkıntılı geçen bir cinsel ilişki dönemi, problemli olan bir doğum süreci geçirmiş veya cinsel taciz-tecavüz gibi birtakım istismarlara maruz bırakılmış kişilerde daha sonradan vajinismus cinsel birliktelikten korkma, kaygı duyma, endişe etme ve ilişkiye girememe problemi baş göstermektedir ki buna sekonder vajinismus diyebiliriz. Vajinismus durumyla karşılaşıldığında ilk yapılacak şey hekime başvurarak muayene olmaktır. Muayene olmadan önce sorulan kaç seans sürer, maliyeti nedir gibi soruların herhangi bir anlamı yoktur.

Prime Vajinismus Yani İlk Cinsel İlişki Sırasında Ortaya Çıkan Vajinismus

Kadının daha evvel bir cinsel ilişki yaşamadığı ve ilk cinsel deneyiminde ortaya çıkan vajinismus türüne primer yani birincil vajinismus adı konulmuştur. Genelde zorlayıcı olan vajinismus tedavileri sonrası ortaya çıkabilen bir vajinismus türüne sekonder yani ikinci vajinismus adı konulmuştur. Hasta hayatının bugünden önceki evrelerinde vajinismus problemini yaşamıştır ve uzmanların uygun görmediği içki, çeşitli anestezik yöntemler ile kızlık zarının aldırılması gibi uygun olmayan yöntemler ile vajinismus sorununu geçici de olsa aşmayı başarmıştır. Ancak en ufak travma ve duygusal olarak gelişen sıkıntıda vajinismus sorunu tekrarlayabilme özelliğine sahiptir. Bu durum genellikle zorlama vajinismus tedavileri süreçleri sonucunda meydana gelmektedir.

Bunların dışında kişinin yaşamış olduğu çeşitli doğum, cinsel ilişki travmaları veya eş ile arasında yaşanan aldatma gibi sorunlar da sekonder vajinismusa sebebiyet verebilmektedir. Ama bu gibi olayların neden olmasının yüzdesi oldukça düşüktür. Günümüzde nihayet uygun olmayan tedavi yöntemleri yavaş yavaş silinmeye başladığı için de terapi sonrası tekrar eden vajinismus vakası oranları da iyice azalmaya başlamıştır. Vajina ile ilgili diğer problemleriniz hakkında bilgi almak isterseniz buradan vajina sorunları hakkındaki diğer makalelere ulaşabilirsiniz.