Vajina Estetik Ameliyatları

Genital bölge estetiği, birçok kadın tarafından tercih edilen estetik türlerden bir tanesidir. Vajina estetik ameliyatları, genital bölge estetiği olarak da bilinmektedir. Bu ameliyatlar bazı durumlarda tercih edilmektedir. Genetik nedenler, vajinada doğum sonrası oluşan çeşitli durumlar özelinde uygulanmakta olan bu ameliyatlar, birbirinden farklı özelliklere sahip olmaktadır.

Vajinal Estetik Ameliyatları Nedir?

Vajinal estetik ameliyatları, bazı durumlarda kadınlar tarafından tercih edilmektedir ve genetik bölge estetiği olarak da adlandırılabilmektedir. Genetik estetik ameliyatlarının tercih edilmesinde pek çok etken bulunmaktadır. Bu etkenleri şu şekilde sıralanmaktadır:

 • Vajinada doğum ya da ameliyat sonrasında oluşan tramvalar,
 • Cinsel ilişkide vajinanın görev yapamaz bir hale gelmesi,
 • Vajinadaki kasların gevşemesi,
 • Vajinanın genişlemesi,
 • Vajinanın yırtılması

gibi durumlarda genetik estetik ameliyatları tercih edilmektedir. Birden fazla vajinal estetik ameliyatı bulunmaktadır.

Vajinal Estetik Ameliyatlar Nelerdir?

Vajinal estetik ameliyatları, son zamanlarda özellikle pek çok kadın tarafından tercih sebebi olmaktadır. Bu ameliyatlar, vajinada meydana gelen sorunun türüne göre belirlenmektedir. Peki genital estetik ameliyatları nelerdir? Genital estetik ameliyatları şu şekilde sıralamak mümkündür:

 • Klitoral Hudoplasti

Klitoral Hudoplasti ile birlikte klitoral hudun fazlalık kalıntıları azaltılabilmektedir. Bu ameliyat için gerekli olan prosedür, çoğunlukla küçük dudak ameliyatı ile beraber gerçekleştirilmektedir. Küçük dudak estetiği operasyonuyla birlikte fazlalık katlantıların oluşturmuş bulunduğu çıkıntılar, çok daha fazla belirgin bir hale gelebilmektedir. Klitoral Hudoplasti ile birlikte genital bölge daha dengeli bir görüntüye ulaşmaktadır.

Hastanın kendisine özgü anatomisine göre fazlalık dokunun miktarı belirlenmektedir. Katlantıların boyutu ve şekli kişiden kişiye değişiklik göstermekte olup operasyon ile bu fazlalıklar azaltılabilmektedir. Operasyon sonrası çoğunlukla eriyen dikiş kullanılmaktadır.

Bu operasyon için riskleri şu şekilde sıralamak mümkündür:

 • Enfeksiyon
 • Kanama
 • Hematom
 • Dokunun az alınması
 • Dokunun fazla alınması

riskler olarak karşımıza çıkmaktadır.

Bu operasyon sonrası iyileşme süresi, operasyon ile birlikte gerçekleştirilen labioplastiye göre belirlenmektedir.

 • Labioplasti

Küçük dudak estetiği olarak da bilinen labioplasti ile iç dudaklara operasyon gerçekleştirilmektedir. Bu operasyon, yaygın bir şekilde gerçekleştirilen genital bölge estetiği olarak karşımıza çıkmaktadır. Operasyonla birlikte çoğunlukla küçük dudak küçültülmektedir. Böylelikle iç dudaklar, dış dudaklardan dışarıya doğru sarkmaz. Öte yandan operasyon ile birlikte küçük dudaklar arasındaki simetri bozukluğu da giderilmiş olur. Bazen bu operasyon, küçük dudakları tahrişe veya sürtünmeye uğramış kadınlar tarafından da tercih edilebilmektedir. Bazı kadınlar da küçük dudaklarının görüntüsünü beğenmediği için bu operasyonu tercih etmektedir. Ağız yolu sakinleştiricisi ile ya da genel anestezi ile birlikte bu operasyon gerçekleştirilmektedir.

Küçük dudak estetiğinin de çeşitli riskleri bulunmaktadır. Çoğu cerrahi operasyonda görülen enfeksiyon, kanama ve ematom riskleri, bu operasyonda da bulunmaktadır. Fakat en yaygın olarak görülmekte olan komplikasyon, operasyon ile fazla dokunun alınması olarak karşımıza çıkmaktadır.

Genellikle bu operasyon sonrası 1 hafta iyileşme süreci olarak kabul edilmektedir. Bu nedenle bu operasyonu geçiren kişiler, işlerinden çoğunlukla bir hafta olacak şekilde izin almaktadır.

 • Büyük Dudak Estetiği

Vajina estetik ameliyatlarından bir tanesi olan büyük dudak estetiği ile dışta bulunan büyük dudaklar küçültülmektedir. Büyük dudakları sarkan ya da çok fazla dışta yer alan kadınlar, bu ameliyata başvurmaktadır. Bazı kadınlar, büyük dudaklarında bulunan çıkıntılar sebebi ile kendilerini pek rahat hissedemedikleri için bu operasyonu tercih etmektedir. Büyük dudak estetiği öncesinde genel ya da lokal anestezi yapılabilmekte yahut ağız yolundan verilen sakinleştirici ile birlikte uyuşturma işlemi gerçekleştirilmektedir.

Bu ameliyat için de kanama, enfeksiyon ve hematom gibi riskler bulunmaktadır. Bunların yanı sıra doku az ya da çok alınabilmektedir. Bu da bir risk faktörüdür. Öte yandan yara izi oluşumu da ameliyat için bir risk faktörüdür. Ameliyat sonrası genellikle hastalar 1 haftada iyileşebilmektedir. Fakat operasyon sonrasında görülen komplikasyonlar, bu sürecin uzamasına neden olabilmektedir.

 • Monsplasti

Bazı kadınların, dış genital bölgenin üst kısmında bulunan tüylü bölgede fazlalık yağ ve deriden kaynaklanmakta olan çıkıntı sorunları yaşadığı görülmektedir. Bu çıkıntıların giderilebilmesi amacı ile monsplasti operasyonu uygulanmaktadır.

 • Vajinoplasti

Vajşna genişlemesinden ötürü tercih edilen vajinoplasti operasyonu ile birlikte vajina daraltılmaktadır. Bu ameliyat ile birlikte vajinanın iç yüzeyindeki fazlalık kısım alınmaktadır. Ameliyat sonrasında enfeksiyon, ağrı ve kanama görülebilmektedir. Ameliyattan sonra kadınlar, yaklaşık 2 hafta içerisinde iyileşmektedir.