Labioplasti son zamanlarda cinsel estetik ameliyatları arasında en çok istek alan ameliyatlar arasındadır. Genellikle doğuştan gelen ya da ergenlik çağı ile bollaşan, sarkan, uzayan ve düzensizleşen iç dudakların estetik olarak düzeltilmesi işlemidir. “Labial Asimetri” denen bir dudak bölümünün diğerine oranla daha uzun ya da faklı yapıda olması sebebiyle labioplasti ameliyatları yapılmaktadır. Bu tip ameliyatlar, modern jinekolojik estetik ameliyatlar içinde yer alıp, hem işlevsel hem de kozmetik sebeplerden dolayı ABD ve Avrupa ülkeleri başta olmak üzere birçok ülkedeki özel merkezler tarafından yapılmaktadır.

Terminoloji ve Anatomi

Labium latincede “dudak” demektir. Dış genital kısmın orta kısmı dudak yapısına benzer. “Labia” ise “dudaklar” demektir. Plasti eki ise yapılan estetik operasyonunu ifade eder.  “Labioplasti” (Labioplasty) ise iç genital dudaklara yapılan düzeltici ve estetik ameliyat anlamında kullanılır. Yani “iç dudak estetiği” demektir. “Labial hipertrofi” ise genital dudak bölümlerinin yapısal olarak olması gerekenden daha büyük, sarkık, geniş ve kabarık oluşunu ifade eder. Yani biz Labioplasti ameliyatını labial hipertrofi sebebinden ötürü yapmaktayız. Dış genitalya’da olan iç dudaklar labium minus, dış dudaklar labium majus isimleri ile bilinmektedirler.

Labioplasti toplumda yanlış olarak “vajina estetiği” ameliyatı olarak kalmıştır. biz bu tip ameliyatlarla iç kısımda bulunan “vajina”yı değil “vulva”yı kozmetik yönden düzeltmekteyiz. İç genital sistemin bir bölümü olan vajinaya ya da kızlık zarına dokunulmaz. Kadınlarda iç ve dış genital sistem kızlık zarı ile bölünmüştür. Aslında bir dış genital estetik operasyonu olan labioplasti ile yapılan işlem vajina estetiği değil dış genitalyayı ifade eden “vulva estetiği ‘dir.

Labiyoplasti Ameliyatları Ne İçin Yapılır?

Labioplasti operasyonları psikolojik, hijyenik ve işlevsel yönden kişilere bir çok fayda sağlar. Bunun yanında bazı psikolojik yararlar da sağlar; labioplasti ameliyatları en çok kişilerin memnuniyetlerini yükseltmek için yapılmaktadır. Kadınların psikolojisinde cinsel görüntü son derece önemlidir. Bundan dolayı karşı cinse karşı utanma ve sıkılma durumu arkadaşlıkların sağlıklı bir şekilde kurulmasını engelleyebilir. Hatta kadında oluşan güvensizlikler evliliğin, arkadaşlık kurmaların yada sağlıklı flörtlerin ertelenmesine neden olabilir. Diğer yandan rahat bir şekilde dar pantolon, mayo ve bikini kullanmamak kişinin sosyal hayatını kötü yönde etkiler. Özellikle mankenlik yapan bir kişide durum daha da önem kazanır. Ayrıca dudakların birbirlerine oranla daha farklı görünmesi (labial asimetri) de kadınlarda psikolojik olarak olumsuz etkiler bırakabilir.

Sonuç olarak bu sorunu yaşayan birçok kişi seksüel ilişki esnasında kendisinde bu durumu bir eksiklik olarak görür ve hazza adapte olamaz. Bu sebeplerden ötürü ilişki sırasında yeterince uyumlu olamaz. Yapılan labioplasti ameliyatları ile özgüven artışına bağlı olarak ilişkideki konsantrasyon ve cinsel doyum sorunu ortadan kalkar. Ameliyat sonrası cinsel hazdaki artışın önemli sebeplerinden birisi de budur.

İşlevsel yararlar

Küçük dudakların “fil kulağı” olarak bilinen normalden geniş ve büyük olması ilişki esnasında (penis içerdeyken) toplanmasına ve ilişki esnasında acı oluşmasına sebep olur. Bu nedenle kısaltılan ve daha sonra estetik bir şekilde dikilen küçük dudaklar kişilere fonksiyonel yönden de yarar sağlamaktadır.

Sağlık ve Hijyenik Yararlar

Fazla katlantılı biçimde duran küçük dudaklar arasında oluşan akıntılar ve terlemeler bir takım enfeksiyonlara da neden olur. Bakteriyel ve mantar enfeksiyonları özellikle yaz aylarında artarak bu bölgede kötü kokulara neden olur. Seksüel ilişki esnasında partner tarafından fark edilen bu durumlar cinselliği itici bir hale dönüştürür. Ayrıca burada oluşan mikroorganizmalar yukarı çıkarak vajina içine doğru yayılabilmektedir. Bu sebeple labiyoplasti ameliyatları kişilere hijyenik ve sağlık açılarından da yarar sağlamaktadır. İşlem esnasında önce iç dudak kısımları uyuşturulur, daha sonra da operasyona geçilir. Ameliyatta fazla, sarkık, düzensiz ve geniş görünümde olan dudak kısımları ve kıvrıntılar çıkarılır. Daha sonrasında da estetik dikişler atılır. Ayrıca kahverengi yada siyah renk değişimleri varsa da işlem sırasında alınır.

Ameliyat, hastanın bilinci açıkken ve son derece ağrısız gerçekleşmektedir. Genelde 40-45 dakika süren bir ameliyattan sonra kişiler kalıcı bir şekilde bu problemlerinden kurtulmaktadırlar. Ameliyattan sonra hastalar bir kaç saat gözlem odasında dinlendirildikten sonra evlerine gidebilirler.