Yaşın ilerlemesi, doğum, sık sık cinsel ilişkiye girmek ve jinekolojik işlemler sonucunda vajinanın sıklığı ve darlığı azalmaktadır. Bunun gibi sıkılığı azalmış ve esnekliğini kaybetmiş olan vajinayı yeniden sıkılaştırmak  amacı ile yapılan ameliyata vajina daraltma, vajina sıkılaştırma yâda vajina estetiği denmektedir.

Vajen girişinden uzunlamasına 3-4 cm lik alana kadar daraltılması ile vajen daraltma operasyonu gerçekleşmektedir. Vajen daraltma ameliyatı ortalama 30-45 dakika kadar sürmektedir. Atılan dikişlerin birçoğu altta kaldığı için dışarıdan sadece 5 veya 6 dikiş gözükmektedir. Vajina estetiği ve vajina daraltma ameliyatlarında hasta 2-3 gün sonra işine dönebilmekte; 15-20 gün içinde ise dikişler kendiliğinden sökülmektedir.

Vajen sıkılaştırma operasyonunun büyük çoğunluğunda lokal anestezi tercih edilmektedir. İşlem öncesi lokal anestezi ile vajina dokusu uyuşturulur. Ameliyat olacak olan hasta isteğine göre anestezi uzmanı yardımıyla hafif uyku halinde de operasyon gerçekleştirilebilmektedir. Vajina daraltma da operasyon yaklaşık 30 ila 45 dakika arasında  tamamlanmaktadır.

Vajina Daraltma Operasyonu Nasıl Yapılır?

Lokal anestezi yapılacak hastanın ameliyat öncesinde tok, genel anestezi yapılacak hastanın ise aç olması gerekir. Vajen girişinden başlayarak uzunlamasına 3-4 cm kadar bir alanın daraltılması ile vajen daraltma operasyonu gerçekleşmektedir. Vajina girişi bu biçimde kişinin vajina genişliğine göre 1-2 cm kadar daraltılmış olur.

Atılan dikişlerin çoğu altta olduğundan dışarıda sadece 5 veya 6 dikiş kalır. Bu işlemin başarılı olmasındaki en önemli nokta ise vajina alt duvarında iki yanı pelvis tabanını oluşturan “levator” adı verilen kasların birbirine yaklaştırılmasıdır. Vajinanın sıkılığı bu şekilde arttırılmış olur.

Vajina Daraltma Operasyonu Kimlere Uygulanır?

Genellikle doğum gibi sebeplere bağlı olarak vajina genişliği bulunan kadınlara uygulanan bir operasyondur. Vajina sıkılaştırıcı ve toparlayıcı ameliyatlar doğum yapmamış kadınlara da uygulanabilir. Çünkü bazı kadınlarda cinsel ilişkinin sıklığı, genetik faktörler yâda doğumsal vajina yapısına bağlı olarak bağ dokusunun esnekliği azalır. Bu durum kadınlarda çeşitli psikolojik ve cinsel sorunlara yol açabilir. Cinsel ilişki sırasında hazzı olumsuz etkiler. Her iki hasta grubuna da yapılan operasyon başarılı olmaktadır.

Vajina Daraltma Operasyonu Fiyatı Nedir?

Bu operasyonun ücretleri ameliyatı yapan doktora ve işlemin gerçekleştiği kliniğe göre değişiklik gösterir. Fiyat ameliyatın lokal yâda genel anestezi ile yapılmasına göre de değişir. Aynı zamanda kadınlar bu ameliyatla birlikte labioplasti gibi bir başka genital bölge operasyonunun da gerçekleştirilmesini isterlerse fiyat farkı oluşacaktır.

Vajina Estetiği Operasyonu Sonrasında Neler Olur?

Vajina estetiği ve vajina daraltma gibi ameliyatların ardından hasta 2-3 gün sonra işine dönebilir. Bunun yanında ameliyat sonrasında dikkat edilmesi gereken hususlar vardır. Kişisel temizliğe dikkat edilmeli, dikişlerin pansumanı sık sık yapılmalı ve uzman jinekologunuz tarafından verilen ilaçlar düzenli olarak alınmalıdır. Ameliyat sonrasında hastalar ciddi bir ağrılar yaşamazlar. Ameliyat sonrasında hafif bir ağrı,  şişlik ve lekelenme gözlenmektedir. Vajina daraltma ameliyatı yapıldıktan 15-20 gün sonra dikişler kendiliğinden dökülmektedir. Bir ay sonunda ise hasta kendini hiç ameliyat geçirmemiş gibi hissedecektir. Vajinoplasti ve labioplasti operasyonlarından 2 ay sonra cinsel ilişkiye girilebilmektedir.

Vajina Ameliyatlarının Güvenilirliği ve Riskleri?

 

Vajina daraltma operasyonu geçiren bir kadın normal doğum yapmadığı sürece bir genişleme olmayacaktır. Bu ameliyattan sonra kadınlara vajina daraltma egzersizleri olarak da bilinen kegel egzersizlerini yapmaları tavsiye edilir. Oldukça güvenilir bir ameliyattır. Operasyon tecrübeli bir jinekolog tarafından yapıldığı sürece komplikasyon oranı oldukça düşüktür. Risk yok denecek kadar azdır. Yalnızca her ameliyatta olduğu gibi kanama ve enfeksiyon oluşabilmektedir. Ameliyat sonrası bakımda bu yüzden önemlidir.

Kegel Egsersizleri Nelerdir ve Nasıl Uygulanır?

İdrar tutma yöntemi: en basit yöntemdir. İdrarınızı yaparken 2 yâda 3 defa tutup bırakmanız yeterlidir. Bu yöntemle kaslarınızı kontrol etmeye alışır ve pratiklik kazanırsınız. Elektrot yöntemi: bu yöntemde kadınların çeşitli vajinal bölgelerine küçük elektrotlar yardımıyla elektrik verilerek hangi kaslarının çalıştığı öğrenilir böylece çalışmayan kaslar da tespit edilir. El yöntemi: bu yöntemi uygulamadan önce daha yukarıda anlatılan yöntemler ile pratik yapılır. El yöntemi ise ilişki sırasında uygulanır. Dikkat edilmesi gereken nokta partnerinizle uyum içinde olmanızdır.

Kegel yöntemleri 3-5 hafta boyunca günde 10 dakika uygulanmalıdır. Yaklaşık 5 ay sonra kegel hareketlerinin gerçek etkilerini gözlemleyebilirsiniz. Bu süre elbette kişinin yapısına göre de değişebilmektedir. kegel hareketleri cinsel problemler dışında doğuma hazırlanma, idrar kaçırma yâda rahim sarkması gibi sorunlar içinde uygulanmaktadır. Egzersizlerin oldukça faydalı olduğu deneyen kadınlar tarafından onaylanmıştır.