Latincede kılıf veya kın anlamına gelen Vajina, kadın genital organının iç kısmına verilen addır. Döllenme sonrası hem bebeğin oluşumu hem de cinsel ilişki burada olur. Vajina genellikle vajinal yolla yapılan normal doğum sonrasında esnek yapıya sahip olduğu için genişler ve her zaman eski sıkılığına kavuşamayabilir. Vajinanın geniş olması normal doğumlardan sonra olabileceği gibi ilerleyen yaş veya bazen vajinanın doğuştan olan yapısından da gelebilir.

Vajinal yol ile normal doğum esnasında vajinanın aşırı gerilmesi ve bebeğin dışarı çıkması sırasında zorlanması, bu zorlanmayı azaltmak için yapılan epizyotomi adındaki cerrahi kesikler, bu kesiklerin hızlı ve dikkatsizce dikilmesine bağlı oluşan kalın yara izleri, doğumun vakumla gerçekleştirilmesi, bebeğin büyük olması, vajinal yol ile bir çok doğum yapmak, ilerleyen yaş ile birlikte dokuların eski sıkılığında olmaması vajinanın gevşemesine, genişlemesine sebep olur.

Doğurgan kadınların en çok karşılaştığı bir problem olan vajina genişlemesi, çok sık normal doğum yapmaktan veya genetik olarak derinin ince ve elastik olmasından kaynaklanmaktadır. Özellikle cinsel yaşamda her iki taraf için de büyük bir dezavantaj olan vajina genişlemesi, vajinoplasti adı verilen vajina daraltma ameliyatı sayesinde ortadan kalkmaktadır.

Vajinoplasti Ameliyatı Nedir?

Normal doğumdan veya genetik yapıdan kaynaklanan vajina genişlemesinin ameliyat yolu ile daraltılması işlemine vajinoplasti ameliyatı denir. Cinsel birliktelikte tatmin olamama söz konusu olduğunda yapılan bir işlemdir. Vajinası bollaşmış hastaların çoğunluğunda görülen vajinal yoldan yapılan normal doğumlardır. Sezeryan ile gerçekleştirilen doğumlar vajinanın genişlemesine neden olmadığı için bu gibi problemler de oluşmuyor. Fakat elbette sadece bu nedenden dolayı sezeryan doğumu tercih etmek de doğru değildir. Doğum yapan kadınların çoğunda vajinayı saran kaslar da doğal olarak gevşer. Vajina kaslarının gevşemesi, cinsel ilişki sırasında ciddi bir sorunlar oluşturur. Çünkü özellikle normal doğumların ardından esneyerek eski haline gelemeyen genişlemiş vajina, penisi sıkıca kavrayamaz, bu durum hem kadının, hem de erkeğin cinsel ilişkiden zevk almasını azaltarak cinsel doyumsuzluğa sebep olur.

Vajina genişlemesi, vajinadaki kasların güçsüzleşmesinden dolayı meydana gelir. Bu sebep ile bazı egzersizlerin, idrar yaparken tutup bırakma gibi, faydalı olacağı da düşünülmektedir. Bu egzersizlere kegel egzersiz veya vajina daraltma egzersizleri de denir.

Vajinoplasti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Genel anestezi altında yapılan bu cerrahi işlem, kadınların operasyon boyunca ağrı veya kramp hissetmesi durumunu ortadan kaldırmaktadır. Her tıbbi müdahalede olduğu gibi işlem bittikten sonra hafif ağrılar da görülmektedir. Size uygun olarak verilen ağrı kesicileri düzenli kullanmanız durumunda bu problemi yaşamanız da ortadan kaldırılıyor.

Genetik olan veya normal doğum sonrası gerçekleşen vajina genişlemesi her kadında farklılık gösterebilmektedir. Bunun sonucu olarak yapılacak olan cerrahi işlem her hastaya özel olarak planlanmaktadır.

Vajina daraltma işlemi vajina içindeki fazla olan dokuların alınıp kalan bölgenin birbirine yaklaştırılması ile yapılan bir müdahaledir. İşlem sonucunda dokuya kendiliğinden eriyen dikiş ipleri ile dikiş atılır ve operasyon tamamlanır. Bu işlem ortalama 45 dakika sürmektedir. İşleme alınan hasta, gece hastanede kalması gerekmez. Aynı gün taburcu edilmek mümkündür.

Doğum Sonrası Vajina Daraltma Nasıl Yapılır?

Normal doğumun sebep olduğu vajina genişlemesi problemi için vajina daraltma ameliyatı uygulanmaktadır. Kadınların en çok merak ettiği nokta ise doğum sonrası vajina daraltma işleminin nasıl yapıldığıdır.

Normal doğumdan yaklaşık 1 yıl sonrası bu ameliyat için uygun olacaktır. Rahmin kendini toplaması ve genişlemenin ne kadar olduğunu net olarak tanımlayabilmek için bu süreye ihtiyaç duyulmaktadır. Sezaryen olarak gerçekleştirilen doğumlardan sonra ise ortalama 6 ay kadar beklemek yeterli olacaktır.

Vajina daraltma ameliyatından sonra tekrar hamilelik yaşayan kadınlar yeniden normal doğumu tercih edebilmektedir. Fakat öncesinde olduğu gibi tekrardan vajina genişlemesi problemi ile karşılaşacaklardır. Bu sebeple vajina daraltma ameliyatı yapıldıktan sonra hamile olan kadınlara sezaryen doğum tavsiye edilmektedir.

Vajina Daraltma Ameliyatından Sonra Nelere Dikkat Edilmelidir?

Cerrahi bir operasyon olan vajina daraltma ameliyatı, işlem sonrasında birtakım dikkat edilmesi gereken hususları barındırmaktadır. Özellikle taburcu olunan günde hastaların genital temizliklerine daha çok dikkat etmesi beklenilmektedir.

Bunun yanı sıra, işlemden sonra yapılan dikişler her ne kadar kendi kendine eriyen ipler ile yapılmış olsa da, doktor kontrolü gerektirmektedir. Yapılması gereken pansuman yapılmalı ve kontroller eksiksiz gerçekleştirilmelidir.

Vajina daraltma ameliyatından sonraki ilk 1 ay cinsel birliktelik kesinlikle önerilmez. Ortalama 45 gün sonra vajina kendisini toparlayacaktır ve cinsel birlikteliğe engel hiçbir durum kalmayacaktır.

Vajina Daraltma Ameliyatının Riskleri Nelerdir?

Her tıbbi müdahale gibi vajinoplasti ameliyatı da alanında uzman kişiler tarafından yapılmalıdır. Uygulamanın gerçekleştirileceği ortam steril ve düzenli olmalıdır. Kadınsanız kendinizi erkek yerine, erkekseniz kendinizi kadın yerine koyarak bu sıkıntının boyutlarını daha çok anlayabilirsiniz. Vajinanın genişlemesi, bu kadarla da kalmayıp cinsel ilişki sırasında vajinanın normal nem ve kayganlığının da azalmasına neden olarak mevcut problemi daha da güçlendirir.

Zamanla birikim yapan bu sorunlara bağlı olarak, kadının özgüveni zamanla azalır ve belki de farkında olmadan cinsellikten uzaklaşır. Altta yatan cinsel problemlerden dolayı çiftler arasında mutluluk üzerine oturmuş ilişkiler bile zedelenir. Kadın ve erkeğin arasına soğukluk girer. Günümüzde estetik vajina daraltma ameliyatı ile son yıllarda geliştirilmiş ileri teknikler vajinanın gençlik yıllarındaki halini yeniden kazandırıyor.

Bu şekilde hem kadının, hem erkeğin cinsel ilişkiden önceki kadar zevk alması sağlanıp mutlu birlikteliklerin ömrü de uzatılıyor. Vajina daraltma ameliyatı, tıbbi ismiyle vajinoplasti, bu tip problemleri yaşayan, evli ya da bekar, doğum yapmış veya yapmamış, sağlık durumu iyi olan ve “ben artık bu problemleri yaşamak istemiyorum ” diyen her kadına uygulanabilir. Vajina daraltma ameliyatı donanımlı bir hastanede ve genel anestezi altında yapılabilir. Vajina daraltma ameliyatı esnasında, vajinanın arka duvarından bir parça doku çıkarılır, gevşek olan kaslar sıkılaştırılıp kesik kenarlar birbirine yaklaştırılarak dikilir. Vajina daraltılmış olur.

Bu aşamada vajina kaslarının birbirine yakınlaştırılarak toparlanması, ameliyatın en önemli noktasıdır ve hem kaliteli hem de uzun sürecek bir sonuç için uygulanması gereken bir husustur. Vajina daraltma operasyonunda iki parmağın zorlanmadan girmesine yeterli olacak genişlik, normal açıklık olarak alınır. Estetik vajina daraltma operasyonundaki hedef, vajina daraltılmanın yanında vulva ve vajinaya estetik bir görünüm kazandırmaktır.

Vajinoplasti ameliyatından sonra, her cerrahi müdahalede karşılaşılan kanama ve enfeksiyon riski hariç, herhangi bir problem ile karşılaşılmamaktadır. Enfeksiyon riskini azaltmak için doktorların verdiği tavsiyeler göz önünde bulundurmalı ve gereken hijyen koşullarına dikkat edilmelidir.

Vajinoplasti Ameliyatı Kimlere Yapılabilir?

Hiçbir ayrım gözetmeksizin tüm kadınların genital bölge estetiği yaptırma hakkı vardır. Yalnızca bilinmelidir ki 18 yaşından küçük bireyler için durum biraz sakıncalı olabilmektedir. Bu işleme ihtiyaç duyanlar;

  • Zorlu doğum yaşayan kadınlar
  • Genetik vajina genişliği sorunu olanlar
  • Çok sayıda vajinal doğum yapmış olan kadınlar
  • Doğumda yırtıkları oluşan kadınlar
  • Travmatik olaylar yaşayan kadınlar genital bölge estetiği yaptırabilmektedir.

Vajinoplasti Ameliyatı Ne Kadar Sürer?

Genital bölge estetiği ameliyatlarının çok uzun sürmediği gibi vajinoplasti ameliyatı da ortalama yarım saat ile 1,5 saat arasında tamamlanan bir işlemdir. Vajina daraltma ameliyatı ortalama 40 dakika sürer. Başka işlemler de yapılacaksa süre buna bağlı olarak artabilir. Vajina daraltma ameliyatının yanında genital bölge estetiğine yönelik iç dudak estetiği, dış dudak estetiği, kasık estetiği de aynı anda yapılabilir. Hatta genital bölge haricindeki göğüs estetiği, burun estetiği, karın estetiği başka ameliyatlar da yapılabilir. Ameliyatın ardından aynı gün veya ek bir ameliyat durumunda 1 gün sonra hastaneden ayrılabilirsiniz.

Vajina daraltma ameliyatı ağrı verici bir operasyon değildir. Ameliyattan sonra oluşan hafif ağrı ve sızı, ağrı kesici ilaçlar ile kolaylıkla kontrol edilebilir, oluşacak bu ağrı ameliyat olmadan duyduğunuz normal ağrılardan daha çok olmaz. Ciddi bir riski olmayan vajina daraltma operasyonundan 1 gün sonra normal hayatınıza devam edebilirsiniz. Vajina daraltma ameliyatında kendiliğinden eriyen dikişler uygulandığı için dikişleri almaya bile gerek yoktur.

Vajinanın tam olarak iyileşmesi için gerekli 3 haftalık sürenin ardından yenilenmiş vajinanızla cinsel ilişkiye rahatça girebilirsiniz. Vajina daraltma ameliyatlarının sonuçları da son derece başarılıdır. Vajina daraltma ameliyatı cinsel yaşamınızı hareketlendirerek, kendinize olan güveni arttırır. Cinsel doyumunuzu kazandırarak vücudunuzu tekrar keşfetmenizi sağlar.