Tüp bebek yöntemi bilindiği üzere doğal gebelik yönteminin bir benzerinin annenin vücudunun dışında meydana gelmesi anlamına gelir. Yani erkekten sperm elde edilir ve doğal bir olay olan rahim içinde eleme olayı gibi en iyi sonuç verecek spermler ayıklanıp seçilir ve tüp bebek uygulamasında kullanmak için bir araya getirilir. Annenin yumurtalığında her ay üreyen tek bir yumurtanın yerine ona birtakım ilaçlar vererek bir sürü yumurta üretilir. Annenin daha fazla yumurta üretmesi tüp bebek işlemini kolaylaştırır.

Doğada natural olarak kırılıp yumurtalığı terk eden yumurta yerine yine anneye bir yumurtlatıcı (yumurta çatlatıcı) ilaç verilmektedir. Bu ilaçtan sonra yumurtaların çatlayıp da karın boşluğuna veya yumurtalık kanalına gidip kaybolmasına engel olmak için 35 saat sonra (ki yumurta yaklaşık 38 saatten sonra yumurtlayıp kaybolmaktadır) ameliyathanede hafif bir anestezi altında vajinal yoldan ultrason ile birlikte bir iğneyle yumurtalığa girilir. Anestezi türleri hakkında bilgi almak isterseniz bu yazımızı okumak isteyebilirsiniz.

Yumurta etrafındaki su dolu keseciğiyle birlikte (folikül) soğurulur. Soğurulan sıvı embriyoluğa verilir o da mikroskop altında bu sıvının içinde yumurtanın kendisini aramasını ve bulmasını sağlar.Tüm yumurtalar bu şekilde bir araya getirildikten sonra anneye rahim zarının kalınlaşmasını sağlayan, hamileliğini kolaylaştıran ilaçlar enjekte edilir ve iğneler yapılmaya başlar.

Yumurta toplandıktan 1- 2 saat sonra daha önce alınmış kullanıma hazır olan spermler ile döllenme işleminin gerçekleşmesi beklenir. (Buna, IVF tüp bebek yöntemi deniyor).Ne var ki IVF yönteminde spermin yumurtayı döllemesi beklenir ve bazen bu hiçbir şekilde meydana gelmez. Örneğin sperm çok zayıftır, dölleme niteliğinden uzaktır, şekil bozukluğu gibi sebeplerden dolayı bu deneme negatif sonuç verir.

Tüp Bebek Mikroenjeksiyon Yöntemi

1995 yılında mikroenjeksiyon denilen bir yöntem meydana gelmiştir. Bu yöntemde sadece bir sperm alınıp bir enjektör yardımı ile yumurtanın zarı delinerek aynı doğada olduğu gibi spermi yumurtanın çekirdeğinin yanına konur ve bir yerde döllenme olayı zorla yapılır. Artık dünyada ve günümüzde en çok kullanılan yöntem budur ve ülkemizde de sadece mikroenjeksiyon yapılmakta ve bu yöntemle gebe kalma olasılığı diğer yöntemlere nazaran çok daha yüksektir.

Bu şekilde yumurtanın içine sperm sokulduktan sonra bu yumurtalar insan vücuduna benzer ortam içeren tabiri caizse kuluçka makinesi denilen makinelerde bekletilir. Bu makinelerin tıptaki adı inkübator denir. 24 saat sonra bu döllenen yumurta önce iki parçaya bölünür. Daha sonra 4 parça ve son olarak ta 8 parçaya bölünür.

Üçüncü günde sekize bölünmüş embriyoların aralarından en işlevsel 3 tanesi seçilir, ve ardından bir tüp temin edilerek bu embriyolar tüp ile birlikte anne rahmine düzgünce yerleştirilir. Yani doğal yumurtalık kanalında olan dölleme işlemi aynen dışarıda yapay bir şekilde meydana getirilir ve yumurtalık kanalının rahme doğru ilerlettiği ilk döllenmiş yumurta (zigot) dışarı da üretilerek rahme direk uzmanlar tarafından yerleştirilir.

Rahim içine yerleştirilen her embriyo rahimde asılı kalamaz ve bu nedenle tüp bebek yöntemi ile hamile kalmak isteyen her anne çocuk sahibi olamaz. Bu olay tamamen doğanın insana verdiği bir şanstır ve bir yerde insan neslinin gebe kalma yeteneğinin hayvanlardan bile daha az olmasının sebebi olarak gösterilir. Tüp bebek olayına maruz kalan kişilerin uyması gereken kurallar vardır; bu kuralları saymak gerekirse;

Tüp Bebek Kuralları

Hamilelikte ilk dikkat edilecek unsur ilaç alımıdır. Bilindiği gibi gebelikte vücuda alınan ilaçlar ile doğrudan bebeklerde etki altında kalırlar. Bu nedenden ötürü doktora danışmadan hiçbir ilaç kullanmamak gerekir. Ayrıca doktorun reçete ile vereceği ilaçların kullanımına dikkat edilmeli ve zamanında alınmalıdır. Bir diğer önemli unsur ise beslenme durumudur. Düzenli beslenme hem annenin hem de bebeğin sağlık durumunun düzenli olmasına yardımcı olur. Alkol ve sigara tüketimi gebeliği olumsuz etkileyen en önemli faktörlerden biridir.

Bütün insanların titizlik göstermesi gereken hijyenik ortam hamilelik döneminde daha önem teşkil eder. Hamilelik zamanında anne adayına bulaşan mikrobik hastalıklar bebeğin sağlığını doğrudan etkiler. Doktor kontrollerine zamanında gitmek gerekmektedir. Çünkü hamileliğin her döneminde belli tetkiklerin yapılması gerekir. Ertelenen kontroller ile bazı durumlarda çok geç kalınmış olunabilir ve kötü sonuçlar doğurabilir. Gebelik döneminde kıyafet seçimi de oldukça önem teşkil eder. Bu dönemlerde kıyafet seçimi oldukça rahat olmalıdır ve yüksek topuklu ayakkabı giyilmemelidir. Kola, çay gibi içeceklerin tüketimine dikkat edilmelidir ve çok fazla tüketilmemelidir.

Diş sağlığına da önem verilmelidir. Gebelik dönemlerinde diş çürükleri artış gösterebilir. Dişlerin düzenli fırçalanması ve bakımının yapılması gerekir. Diyet ve spor egzersizleri uygulamalarında mutlaka doktorla irtibatta olunmalıdır. Gebeliğin herhangi bir döneminde hafif seyreden bir kanama bile olsa bu durumdan doktor haberdar edilmelidir büyük riskler taşıyabilir. Ateş, bulantı ve baş ağrısı gibi rahatsızlıklarda da mutlaka doktora danışılmalıdır. Gebelikte bu tür problemler ciddi sağlık sorunları meydana getirebilir