Rahim boynu kanseri kadın üreme organlarında çok sık görülen kanserlerden bir tanesidir. Daha çok 30-35 yaşlar arasındaki kadınlarda ortaya çıkar. Servikal displazi denilen kanser öncesi evrede ya da henüz karsinoma in situ (rahim boynu üstünde dokuların en üst kısımlarında) durumunda iken tanı koyulursa kesin olarak tedavi edilebilir.

Belirtileri:

Vajinadan cinsel ilişkiden sonra, adetler arasında ya da menopozdan sonra kanama;

  • Vajinadan kanlı ve sulu akıntı, Çok fazla ve kötü kokulu olabilir.
  • İleri zamanlarda, künt bir sırt ağrısı ve genel sağlık durumunda kötüleşme.

Cinsel organ siğilleri ya da herpes gibi cinsel ilişkiyle bulaşabilen virüs enfeksiyonları geçiren; 18 yaşın öncesinde cinsel ilişkiye girmeye başlayan; birden çok kişiyle cinsel ilişkiye giren, çok genç yaştan beri birçok defa hamile kalmış kadınlarda serviks kanseri başka kadınlara kıyasla daha çok görülür.

Teşhisi:
Hekiminiz PAP Smear testi ve büyük ihtimalle kolposkopi ve biyopsi yapacaktır. Kolposkop ucunda büyütücü bir mercek ve ışık alan bir araçtır. Bununla rahim boynu detaylı bir şekilde incelenebilir. Biyopsi için hekim, laboratuvarda araştırılmak üzere, rahim boyun kısmından bir doku parçası alır. Dokunun habis olup olmadığını anlamanın tek çözümü budur.

Biyopsi kanser olduğunuzu gösterirse, hekiminiz konizasyon ve (kanserin rahime geçip geçmediğini anlamak için) rahim iç duvarını kazıyıp doku örneği alınarak kürtaj yapabilir. Sonra tümörün yayılma oranına göre hastalığın evresini saptar. Kanserin hangi evrede olduğunun belirlenmesi, tedavinin büyüklüğü konusunda karar vermekte oldukça işe yarar hatta olmazsa olmazdır. “Karsinoma in situ” (yüzeydeki kanser) için yapılacak tedavi, rahim boynu dokularının içine kadar işlemiş ya da diğer organlara dağılmış saldırgan bir habis oluşuma uygulanandan çok daha fazla ılımlı olabilir.

Kanser erken evrede teşhis edilirse, hemen hemen tüm kadınlar tedavi edilir. Rahim boynu kanseri rahimden öteye geçmediği sürece birçok kanser tipinden daha az öldürücüdür. Hatta çok gelişmiş rahim boynu kanseri bile, Amerika da kanser sebebiyle ölen kadınların sadece yüzde 3 ünün ölüm sebebini oluşturur.

Tedavi ve Ameliyat:

Karsinoma in situ (yüzeysel kanser) lazer cerrahisi, dondurarak ya da koterizasyon ile sonlandırılabilir. Doktorun rahim boynundan, analiz için, koni biçiminde bir parça alınması anlamındaki konik biyopsi de ayrı bir ihtimaldir. Eğer sınırdaki hücrelerin hepsi normalse, doktor biyopside kanserli hücrelerin tümünün çıkarılmış olduğunu varsayabilir. Fakat bazen bir önlem olarak ameliyat sonrası radyoterapi önerilir.

Eğer koninin çevresinde kanserli hücre oluşmuşsa; ikinci bir konizasyon ya da bir histerektomi gerekebilir. Konik biyopsi hastanede ve genel anestezi uygulanması gereken büyük bir işlemdir. “Kanser in situ” (yüzeysel kanser) için beş yıllık iyileşme oranı ortalama % 100 dür. “Kanser in situ” durumundan daha çok yayılmış ama rahim boynunun ötesine geçmemiş bir kanser için beş senelik iyileşme oranı % 90 dır.

Radyasyon Tedavisi:

Rahim boynu kanseri için ameliyatla radyoterapinin tedavi başarıları hemen hemen aynıdır. Radyasyonla tedavi edilen hastalardan, kanseri yayılmamış olan (sadece rahim boynunda) kadınlarda en az 5 sene için kurtulma ihtimali % 75-90; rahim boynundan öteye yayılmış kanseri olan kadınlarda en az 5 sene için kurtulma ihtimali % 45-55 dir. Radyasyon tedavisi makine ile verilen radyasyonu ve rahim ya da vajinanın üst bölümüne yerleştirilerek orada birkaç gün kalan radioaktif maddesini kapsar. Bu maddenin yerleştirilmesi genel anestezi ile uygulanır.

Herkesi aynı derecede etkilemese de radyasyonun bazı sıkıntı oluşturan yan etkileri vardır. Bunlar; diyare, makattan kanama ya da bitkinlik hissidir. Radyasyon tedavisinden sonra birkaç ay idrarınızı tutmakta zorlanabilirsiniz. Histerektomi yaptırmadıysanız radyoterapi tedavisi, menopoza girmemişseniz bile, büyük bir ihtimalle adet sürecinizi durdurarak, sıcak basması gibi menopoz belirtilerinin ortaya çıkmasını sağlayacaktır. Radyasyon tedavisi, vajinanın daralıp kısalmasına da neden olabilir. fakat cinsel ilişkiden önce kullanılacak kayganlaştırıcı bir krem bu sorunu genellikle çözer. Rahim boynu kanserinin tedavisinden sonra en az 5 sene kadar düzenli kontroller ve testler yaptırmanız gerekir.