İnsan papilloma virüs veya human papilloma virus (HPV ya da İPV) papilloma virüs ailesine üye, deri ve mukozal alanlardaki bazal epitelyal tabaka hücrelerine etki eden bir DNA virüsüdür. 1970′li yıllarla birlikte HPV ve kanser ilişkisi arasında çalışmalar başlamış ve olumlu sonuçlarla beraber önemli bilgiler elde edilmiştir. Şimdiye kadar 100′den fazla HPV tipi görülmüştür. HPV virüsü rahim ağzı kanserine neden olabilmektedir.

Hpv virüsü ve Serviks kanseri ilişkisiHPV; serviks, penis, vajina, vulva, anüs,  orafarinks, ağız ve diğer mukozal bölgelere yerleşerek, bu bölgelerde kansere neden olmaktadır. Özellikle serviks kanseri olgularının hemen hemen hepsinde (%99,7) HPV DNA izole edilmektedir. HPV enfeksiyonu her yaşta görülebilir. Bununla birlikte genç ve sağlıklı çocuklarda da tespit edilmiş, çeşitli çalışmalarda kanıtlanmıştır. HPV’nin ortalama görüldüğü yaşı 52 olup 35-39 ve 60-64 yaşlarında olmak üzere iki ayrı yaş grubu da pik yapar. Bu virüsü tüm dünyada yaygın olarak bulunmaktadır. Sosyokültürel ve ekonomik nedenlerden bağımsız olarak her bayan risk taşır. Kadınların %70-80′i hayatları boyunca en az bir kere HPV ile enfekte olduğu belirlenmiştir. Eğer hpv hakkında bilginiz yoksa buradan bilgi alabilirsiniz

Servikal kanser ve öncü lezyonlar başta olmak üzere, diğer genital kanserler (vulva, penis, vajina, anüs), orofaringeal kanserler, laringeal papillomatozis, genital siğiller ve muhtemelen deri kanserinde de etiyolojide etkilidir. Virüsün kadında ve erkekte kanser oluşumuna (penis, vulva, vajina, anüs, serviks, rektum) neden olan türleri arasında 16 ve 18 numaralı genotipleri serviks, vulva, penis, vajina derisi kanserleri açısından en yüksek potansiyeli olan türlerdir. Özellikle serviks kanseri bulgularının neredeyse tamamında (%99,7) HPV DNA izole edilir. Halk arasında rahim ağzı kanseri diye bilinen serviks kanseri; dünyada her 2 dakikada bir tane kadının ölümüne sebep olan ve değişik ülkelerde yapılan çalışmalara göre kadınlarda meme kanserinden sonra en çok görülen ikinci kanser türüdür. Bu da HPV enfeksiyonunun ne kadar önemli olduğunu göstermektedir.

Hastalıklara yakalanmama konusunda birincil korunma yollarının daha doğru ve daha başarılı olduğu kabul edilmektedir. Enfeksiyona yakalanmamayı amaçlayan birincil korunma yollarına aşılama örnek gösterilebilir. Bu yüzden HPV aşısının geliştirilmesi oldukça önemlidir.

HPV Aşısı Olmak Neden Önemlidir?

HPV Aşısı OlmakHPV aşısı 2006 yılından beri kullanılmaktadır. HPV aşısının lisansı 9 ile 26 yaşlar arasındaki kadınlara ve genç kızlara yapılmak üzere alınmıştır. Günümüzde quadrivalan ve bivalan olarak 2 çeşit HPV aşısı bulunmaktadır. Her iki aşının da adölesan safhasında uygulanması en yüksek immun cevabı oluşturmaktadır. Özellikle 15 yaşından sonraki dönemde aşıya verilen immun cevap azalmaktadır. İlerleyen zamanlarda ki cevabı da azaldığından erken dönemde aşılanmak hayati önem taşır. Ayrıca bivalan aşı genç kızların yanında erkeklerde de kullanılmaktadır. Özellikle quadrivalan HPV aşısının 12-13 yaşlarındaki kız çocuklara yapılması istenmektedir. HPV aşısı 3 doz olarak alınır ve ikinci ile üçüncü dozlarının ilk dozdan 2 ve 6 ay sonra yapılması gerekir. 11-12 yaşındaki kızlara rutin olarak yapılması gerekir. Aşıya en erken olarak 9 yaşında başlanabilir ve 13-26 yaşında aşılanmamış olan kızların aşılanması öngörülür. Toplumda HPV’nin onkojenik tiplerinin görülme sıklığına bağlı olarak aşının HPV enfeksiyonlarını %65-76 ‘ye kadar engellediği gösterilmiştir. HPV 16 ve 18 e bağlı olarak görülen hastalıkları engellemede hem bivalan hem quadravalan aşılarının koruyuculuğu %90′ın üstündedir. Bununla birlikte quadrivalan aşının %100 etkili olduğu çok çalışmada gösterilmiştir. Bucalovirus rekombinan kullanılarak oluşturulan GSK aşısının (Cervarix’in) faz 3 çalışmaları Latin Amerika, kuzey Amerika, Asya ve Avrupa’da 18.000′in üstünde kadınla yapılmıştır ve bu çalışmaların sonucunda aşının yeni enfeksiyona ihtimaline karşı %92 ve persistan enfeksiyona karşı %100 koruyuculuğu olduğu belirlenmiştir. Merck firmasıysa HPV tip 6, 11, 16 ve 18′e karşı aşı geliştirmiş (Gardasil) ve bu aşıyla 25.000 kadına yapılarak persistan enfeksiyondan %100 korunabildiği kanıtlanmıştır.

Virus bütün kadınlarda enfeksiyon ve sekonder kansere neden olabildiğinden, HPV aşısı için bir risk bulunmamaktadır. Hedef 9-26 yaş arasındaki her kadının mümkünse ilk cinsel ilişkisinden önce, olmazsa bile mümkün olan en kısa zamanda aşılanması gerekir. Hepatit B aşısında risk taşıyan grubu aşılaması ile hastalık görülme hızının azaltılamaması deneyimi de HPV aşısının yaygın kullanılması gerekliliğini ortaya koymaktadır. Diğer yandan HPV enfeksiyonu erkeklerde de görülebileceğinden, aşının sadece kız çocuklara yapılmasının yeterli olup olmadığı, aynı yaşlardaki erkeklerin de aşılanması gerekliliği tartışma konusudur.