Rahim ağzı kanserinin belirtileri (Serviks kanseri) nelerdir? Rahim ağzı kanseri belirtileri fazla belirgin değildir ve serviksin kanser öncüsü değişikliklerinin bir bulgusu yoktur. Fakat hastalık ilerledikçe normal olmayan kanamalar (ilişki sonrası, adet arası, menopoz sonrası kanama gibi), ağrılı ilişki, artmış akıntı veya kasık ağrısı gibi şikayetler olabilir. Bu bulgular görülmeden düzenli bir şekilde doktor kontrolüne gitmek gerekir. 21 yaşından itibaren cinsel olarak aktif olan her kadının senede bir defa muayene olması ve pap smear aldırması gerekir. Papsmear testi anormal veya şüpheliyse kolposkopi olarak bilinen bir tür büyüteçle rahim ağzının incelenmesi ve biyopsi alınması gerekebilir. Eğer biyopsinin sonucu kanser öncüsü bir farklılık ortaya çıkarsa LEEP denilen bir yöntemle bu doku alınabileceği gibi, kriyoterapi veya lazer tedavisi uygulanarak da bu kısım alınabilir. Serviks kanseri ihtimalini düşündürecek belirtiler:

 • Serviks kanserinin başlangıç safhalarında genellikle hiçbir belirti ve bulgu olmaz.
 • Genelde kanser yayıldıktan sonra belirti ve bulgular zamanla ortaya çıkmaktadır.
 • Aylık adet kanamaları haricinde vajinadan gelen anormal akıntı, özellikle renkli kanlı akıntı olması serviks kanserinin bir belirtisi olabilir.
 • Cinsel ilişki sonrası kanama olması (postkoital kanama) çok görülen bir belirti olup yine cinsel ilişki esnasında ağrı olması da serviks kanserinin bir göstergesi olabilir.

 

Rahim Ağzı Kanserini Tetikleyebilecek Özellikler:

 • Çok eşlilik
 • Cinsel ilişkinin 20 yaşından önce başlaması
 • Viral ve bakteriyel enfeksiyonlar
 • Çok sayıda doğum yapmak
 • Sosyoekonomik düzeyin kötü olması
 • Sigara içmek
 • C vitamini ve A vitamininin eksikliği
 • Erkek eşin sünnetsiz olması
 • Hastanın bağışıklık sisteminin güçlü olmamasıdır

Human Papilloma Virüs(HPV) Enfeksiyonları ile Rahim Ağzı Kanseri İlişkisi Nedir?

Cinsel temas yoluyla bulaşan Human Papilloma Virüs (HPV) olarak isimlendirilen virüsler genital siğillere neden olur ( hpv cervical cancer ). Virüs alındığında genital siğillere sebep olabilir, herhangi bir lezyona yol açmadan sessiz olarak kalabilir yada rahim ağzındaki hücrelerde değişikliklere ve rahim ağzı kanserine sebep olabilir.

HPV enfeksiyonları oldukça yaygındır. Pap Smear olarak isimlendirilen,  serviksten alınan örneğin patolojik incelemesinde atipik hücrelerin (bozuk olan hücrelerin) görülmesine en çok yol açan durum HPV enfeksiyonlarıdır. HPV’nin 60’den daha çok türü vardır. Bazı türleri rahim ağzı kanserine sebep olur. Rahim ağzı kanseri kadınlarda en fazla görülen ikinci kanserdir. HPV’nin  bazı türleri de dış genital organ, anüs ve erkeklerde penis kanseri oluşmasına neden olur.

Genital siğiller vajina haricinde ya da içinde, rahim ağzında, anüs etrafında erkeklerdeyse penis ve anüs çevresinde oluşur. Genellikle kümeler halinde bulunan siğiller bazen çok fazla olgunlaşabilir. HPV enfeksiyonları rahim ağzı hücrelerinde değişikliğe ve sonraki zamanlarda rahim ağzı kanserine yol açabilir(hpv cervical cancer ).

Vitamin Alımının Serviks Kanseri Üzerinde Etkisi Nedir?

Kadınların sigara içmesi çok hücreli rahim ağzı kanseri ihtimalini daha çok arttırır. Bu risk sigara içiminin miktarı, süresi ve yoğun sigara dumanına maruz kalma ile daha çok artar. Hiç sigara içmemiş ve dumana maruz kalmamış kadınlara göre bu kadınlarda risk 3 kat artar.

Bazı çalışmalarda değişik gıdaların kanser riski üstünde etkileri araştırılmıştır. Diyet içerikleri C vitamini, E vitamini, karoten ve folik asitten zengin olan kadınlarda serviks kanserinin diğer kadınlara oranla daha az görüldüğü bildirilmiştir. Yapılan çalışmalarda A vitamininin yeterli alınmamasının riski arttırdığı gösterilmiştir. buna benzer çalışmalarla beta-karoten oranının serviks kanseri oranıyla ters orantılı olduğu ortaya çıkmıştır. fakat ağız yoluyla folik asit verilen iki randomize çalışmada koruyucu bir etkinlik gösterilememiştir. A vitamininin HPV ile ilişkili büyümeyi engellediğini gösteren bazı deneysel çalışmalar bulunmaktadır.

HPV Tanısı Nasıl Konur?

Kadın doğum muayenesi esnasında siğiller görülebilir. Pap Smear incelemesi için rahim ağzından alınan örneklerde virüsün genetik materyali tespit edilerek HPV enfeksiyonlarının teşhisi kesinleştirilebilir. Pap Smear incelemelerinde normal olmayan hücreler saptanırsa rahim ağzından biyopsi örneği alınıp kanser yönünden incelenir.

HPV enfeksiyonları birden çok cinsel eşi olanlar, erken yaşta cinsel ilişkiye başlayanlar ve cinsel temas yoluyla bulaşan diğer enfeksiyonları taşıyanlarda daha fazla görülür. HPV enfeksiyonlarının önlenmesinde cinsel ilişki esnasında prezervatif kullanılması gerekir.

Genital siğiller yerleşim ve büyüklüklerine göre değişik şekillerde tedavi edilebilir. Genital siğiller tedavi ile tükenmesine rağmen virüs vücuttan tam olarak atılamaz. Genital siğillerin tedavisinde farklı kremler kullanılabilir yada kriyoterapi (dondurularak) veya  elektrokoter (yakılarak) tedavisi ile siğiller alınabilir. HPV enfeksiyonu taşıyan kadınların rahim ağzı kanseri açısından düzenli kontrollerinin yapılması önemlidir.

Hpv Virüsü Nedir: https://www.kurtajfiyat.net/hpv-virusu-nedir/