Kadın için de erkek içinde cinsel istek döngüsü aynıdır. Cinsel ilişki öncesi her iki bireyde de önce istek sonra vücutta uyarılma ve sonrasında ise orgazm olayı meydana gelir. Cinsel istek duyarak ilişkiye girdiğinde vücutta uyarılma gerçekleşir. Bu aşamadan sonra vücutta birçok değişiklik meydana gelir. Çiftlerin cinsel organlarında değişiklik meydana gelir ve duruşları değişir. Bu bölgelerin içi kan dolar. Erkekte penis sertleşir. Bayanlarda ise meme uçlarında ve klitoriste sertleşme meydana gelir. Renk değişiklikleri ve vajinada ıslanma gerçekleşir.

Cinsel uyarım gerçekleştiğinde kalp hızı artmaya başlar ve solunum hızında değişiklikler olmaya başlar. Bu durumlar gerçekleştiğinde orgazm olmaya başlar. Orgazm diğer bir adıyla da cinsel boşalmadır. Cinsel boşalma esnasında her iki bireyde de cinsel organlarında oluşan kasılmalar ile zevk hissederler. Kadınlarda orgazm sırasında vajinanın üçte biri kasılır. Vajina ve uterus değişikliğe uğrar ve serviks bezi salgılanır. Bu bezin salgısı kadınlarda erkeklerden daha fazla salgılanır. Orgazm olma durumunda kadın ile erkek arasında farklılık vardır. Kadınlar her zaman orgazm olamaz ama erkekler cinsel ilişkinin çoğunda ya da başında bile orgazm olabilirler. Kadınların vajina operasyonları hakkında bilgi almak için burayı kullanarak ilgili makaleyi okuyabilirsiniz.

Orgazm Olamama Nedenleri

Orgazm olamama nedenleriOrgazm olma da kadın cinsel birleşme esnasında cinsel hazzın doruk noktasına ulaşır. Vajina da ve rahimde oluşan ritmik kasılmalar ile oluşan rahatlama veya boşalma durumudur. Cinsel ilişkide hazzın doruk noktasına ulaşması ve cinsel doyum anlamlarına da gelir. Orgazm sırasında kadınlarda vajina ve rahim istemsiz olarak 3-5 saniye kadar kasılır. Hissedilen haz doruk noktasına çıktıktan sonra vücutta gevşeme ve rahatlama hissedilir. Orgazm olamama durumuna ise anorgazmi denilir.

Anorgazmi de ise cinsel ilişki sırasında boşalamama durumu ve rahatlayamama durumu gerçekleşir. Orgazm olmaması kadınlarda hem ruhsal hem de bedensel olarak problemler ortaya çıkmasına neden olur. Bayanların ruhsal ve bedensel olarak bütünlük sağlaması için orgazm olmaları gerekmektedir. Orgazm olamayan bayanlar bir süre sonra cinsellikten uzak durmaya, korkmaya ve özgüven eksikliklerine neden olur. Ergenlikte yaşanan fiziksel ve cinsel sarsıntılar, anne baba baskısı, eşler arası sorunlar, istenmeyen, zorlu evlilikler, kullanılan ilaçlar, zararlı alışkanlıklar ve ten uyuşmazlığı gibi sorunlar orgazm olamama durumunun nedenleri arasındadır. Orgazm olamama durumunun en sık yaşanan sebeplerinden biri ise kadınlarda kontrolü kaybetme ile ilgili duyulan endişelerdir.

Sekste Yanlış Bilinenler

Bir ilişkinin devamlılığı için cinsel birliktelik oldukça önemlidir. İlişkide amaç sadece orgazm olmak değil duygusal olarak bir şeyler paylaşmaktır. Toplumsal tabular gereği cinsellik açıkça yaşanamamaktadır. Şimdi kısaca seks hakkında yanlış bilinenlere bir göz atalım.

  • Önemli olan boyu değil işlevi: Klasik bir cümledir ve çoğu defa erkeği tatmin etmek moralini düzeltmek için kullanılır. Ama doğru bir yargıdır. Penisin aşırı uzun olması vajinaya girişi zorlaştırmakta ve kadının canının yanmasına sebep olabilmektedir. Bu yüzden penis boyu övünülecek ya da yerinilecek bir şey değildir.
  • Kadınlar sadece klitoryal orgazm yaşar: Klitoris uyarılması seks için oldukça önemlidir. Ancak bu bilgi yanlış bir bilgidir. Kadınların yaşadığı tek orgazm klitoryal orgazm değil vajinal orgazmda olabilir.
  • Çok orgazm az sperm demektir: Erkekler ilişki esnasında sperm üretir. Ardarda girilen ilişki sonra erkek hem bedenen hemde biyolojikmen yorulur. Her ilişki sonrası sperm sayısında azalma olur. Bu yüzden erkeğin dinlenmesi gerekmektedir.
  • Yaşlandıkça cinselliğin kalitesi azalır: Bu yanlış bir yargıdır. Belki fiziksel olarak çok atak olunamayabilir ama yılların getirdiği tecrübe ile ilişkiden daha fazla zevk alınır. Kadınların hamilelik korkusu da olmadığı için ilişki esnasında daha rahat ve özgür hareket edilebilir.