Gebe Kalmanın En Doğru Dönemi Hangisidir? Hamile Kalmanın Dönemleri

Ne Zaman Gebe Kalınır? Bu soru uzun yıllardır birçok çiftin sormuş olduğu sorulardan biridir. Öncelikle bu sorunun bilimsel olarak cevabını verelim ve biraz da detaylı olarak anlatımını sağlayalım. Bu durum çoğu zaman Hamile kalmak isteyip de uzun uğraşlar vermelerine rağmen kalamayan kadınların sorduğu soruların başında gelir. Bu nedenle vermiş olduğumuz cevap ve açıklamaları ile birlikte detaylı olarak okumanız gerekir. Yumurtlama ile yumurtalıktan atılan yumurta tüpler tarafından yakalanır.

Bu arada vajinadan rahim içine ulaşan spermler daha sonra tüplere gelir. Sperm ve yumurta ilk defa tüplerde karşılaşır ve döllenme tüplerde gerçekleşir. Döllenme olduktan sonra oluşan embriyo 3 gün tüplerde gelişmeye devam eder ve daha sonra rahime yönlenir. Rahimin içinde 2-3 gün daha tutunmadan embriyo gelişmeye devam eder ve sonra embriyo rahime tutunur. Hemen Alt kısım da bilimsel olarak açıklaması mevcuttur.

Yumurtalama döneminde 3 gün önce ilişkiye girildiğinde hamile kalınır. Spermin ömrü 72 saattir. Bu da 3 güne tekabül eder. İlişkiye girdikten 2-3 gün sonra yumurtlama olsa bile sperm 72 saat canlı kalabildiği için yumurtayı dölleyebilir ve hamile kalınabilir.

Regl Döngüsü Tıbbi Olarak 3 Bölümden Oluşur

  • Foliküler faz
  • Ovulasyon (Yumurtlama)
  • Luteal faz

Foliküler Faz

Yumurtaların ilk olarak gelişme gösterdiği döneme denir. Her ay 1 yumurta seçilir ve sadece bu yumurta (folikül) büyür. Buna dominant folikül denir. Bu dönem ortalama 10-14 gün sürermektedir.

Ovulasyon

Yumurtlamanın olduğu dönemdir. Dominant folikül 18-20 mm e ulaştığında yumurtlama gerçekleşir.

Luteal Faz

Yumurtlamadan sonraki dönemdir. Çatlayan dominant folikül korpus luteuma dönüşür. Eğer gebelik oluşmuşsa corpus luteum gebeliğin devam etmesini sağlar. Gebelik oluşmamışsa korpus luteumun ömrü 14 gündür ve 14 gün sonra korpus luteum fonksiyonunu kaybeder ve adet başlar. Bunun için Gebelik Hesaplama araçları da mevcuttur.

Yumurtlama (Ovulasyon) Ne Zaman Olur?

Yumurtlama sonrası gebelik olmazsa tüm kadınlar 14 gün sonra adet görür. Kadınların adet döngüsünü değiştiren esas süreç yumurtanın büyümesi sürecidir. Diğer bir anlatımla adetin 1. Gününden yumurtlamaya kadar geçen süre her kadında farklıdır.

28 günde bir düzenli adet gören bir kadın adetin 14. Günü yumurtlar. 26 günde bir adet gören bir kadın ise adetin 12. Günü yumurtlar.

Bir kadın kendi regl döngüsüne göre yumurtlama tarihini tahmin edebilir. Beklenen adet tarihinden 14 gün öncesi ovulasyon olacağı söylenebilir.

Hamile kalmak için tahmini ovulasyon tarihinde cinsel ilişki olması gerekir. Yumurtlama sonrası 24 saat içinde ilişki olmazsa gebelik olmayacaktır. Çünkü yumurtlama sonrası yumurtanın ömrü 24 saattir. 24 saat içinde yumurta spermle karşılaşamazsa hamile kalınamaz.

Adetten Kaç Gün Sonra Hamile Kalınır?

Her ne kadar düzenli bir adet döneminiz olsa bile bu durum da bazı dönemler bir kaç günlük değişimler görülebilir. Bu da yumurtlama tarihini değiştirir. Bu nedenle gebe kalmaya çalışan bir kadın adetten 5-6 gün sonra ilişkiye girmeli ve 1 hafta boyunca gün aşırı ilişki yaşamalıdır.

Düzensiz adet gören bir kadında ise adetten kaç gün sonra hamile kalınacağını, yumurtlamanın ne zaman olacağını tahmin etmek çok zordur. Bu nedenle düzensiz adet gören bir yumurtlama tarihini hesaplamak için ovülasyon testlerini kullanabilir.

Daha net anlatımla, gebe kalmaya çalışan bir çift adetin başladığı 1. Günden itibaren saydığında, adetin 11. Günü cinsel ilişkiye girmelidir. Ve 1 hafta boyunca gün aşırı ilişki olmalıdır. Ancak bu şekilde yumurta ve spermin karşılaşma olasılığı artmış olur, hamile kalınır.

Kaynak: https://www.cintakvimi.com/yumurtlama-testi/