Kürtajla ilgili yanlış bilinenler nelerdir?

Kürtaj, sağlık kuruluşlarında, özel kliniklerde, ve steril ortamlarda yapılan cerrahi bir operasyondur.

Bu durum sadece Gebelik Sonlandırma amacı ile değil, bazı durumlarda zorunlu yapılması gereken bir işlemdir. Bunun nedenleri, Anne karnında ölü olan çocuk, belirli hastalıklar sonucu doğması problem olabilecek ve anne adayı için risk oluşturan gebelikler. Kürtaj genel anlamda halk arasında çocuk aldırma olarak biliyor olsa da bu işlemler için de gerekli olabiliyor.

Bu konuyu hazırlamamda ki en büyük etken de yazımızın başında da belirttiğim gibi halk arasın da kürtajın çok yanlış biliniyor olmasıdır. Bununla ilgili yanlışları düzeltmek ve daha açıklayıcı bir içerik ile bilgilendirmek istiyorum. Yazımız da da göreceksiniz gi Kürtaj ağrıtır mı? ya da bu bir tercih sebebi midir? gibi sorularınıza çok kolay yanıtlar bulabilirsiniz.

Kürtaj ağrılı bir operasyon mudur?

Kürtaj işlemin de bilinenin aksine gelişen yenilikler ile birlikte artık kullanılan sistemin de sayesin de hiç bir ağrı hissetmezsiniz. Bu işlemlere başlamadan önce hastanın isteği doğrultusun da belirli Anestezi Türleri uygulanabilir. Bu nedenle hasta herhangi bir acı ve ağrı hissetmez. Kürtaj işlemi sonrası anestezi etkisi ortadan kalktığında çok hafif bir ağrı oluşabilir. Oluşan ağrı halk arasında bilindiği gibi dayanılmaz derecede değildir. Hastaya ağrı için hekim tarafından ağrı kesici ilaçlar verilir.

Kürtaj olduktan sonra çocuk sahibi olabilir miyim?

Kürtaj ile ilgili en çok merak edilen konulardan bir tanesidir. Kürtaj kadının hamile kalma olasılığında bir değişim yaratmaz. Kadının kürtaj yaptırmış olması bir daha hamile kalamayacak anlamına gelmez. Birçok kez kürtaj yaptırıp hamile kalan insanların sayısı oldukça fazladır. Kürtajın gebeliği engellediği bilinen yanlışlar arasındadır.

Gebelik testi pozitif çıkınca kürtaj olabilir miyim?

Adet döneminin gecikmesi durumunda kadınlar evde yapılan testleri kullanmaktadır. Gebelik testinin pozitif çıkması ile birlikte sağlık kuruluşuna başvurarak sonlandırılması talep ediliyor. Kürtajın yapılabilmesi için ultrason ile kesenin saptanabilmesi gerekir. Gebelik kesesi görünmeden kürtaj işlemi gerçekleştirilmez. Gebelik testinin pozitif çıkması ile beraber kürtaj yapılabildiği bilinen bir diğer yanlıştır. Testin ne zaman yapıldığına bağlı olarak bu süre değişkenlik gösterebilir. Bir hafta ila 10 gün beklemek idealdir. Gebelik kesesi bu süreç içinde görülebilir ve sonrasında kürtaj işlemi yapılabilir.

Cinsel yaşamı aktif olan ve korunma yöntemlerini kullanmayan tüm kadınların kürtaj ile ilgili bilinen yanlışlar hakkında bilgi sahibi olmalıdır. Sonuç olarak toplumda işitilen ve okunan her bilgi doğru değildir.