Kürtajda Anestezi Türleri Nedir?

Kürtaj gebelik halindeki kadının rahminden ceninin tıbbi bir işlemle alınmasıdır. İstenmeyen gebelikleri sonlandırmak için ya da başka tıbbi nedenlerle ceninin alınması gerektiği durumlarda kürtaja başvurulur. Bu durumda kişinin son adet tarihinden itibaren 10. Haftaya kadar bu kararı vermesi gerekir. Buna yasal tahliye denilmektedir. Kürtaj yalnızca kadın doğum uzmanları (jinekolog) tarafından yapılabilmektedir. Bu operasyon hasta ve hekim arasında gizli kalmaktadır. Bu kişinin en doğal hakkıdır. Kadında ciddi bir sağlık problemi varsa ve hamile kalmak hayati bir risk oluşturuyorsa kişiye terapotik kürtaj (tedavi etmek amacıyla yapılan kürtaj) uygulanmaktadır.

Ayrıca kişinin kullanmak zorunda olduğu, hamilelik süresince dahi bırakamayacağı ilaçlar var ise ve bu ilaçlar gebeliği olumsuz etkileyecekse bu durumda da terapotik kürtaj uygulanmalıdır. Kürtaj işleminin yapılabilmesi için sağlık kurulu raporuna ve birden çok hekimin onayına ihtiyaç vardır. Operasyon başlamadan önce bir hazırlık evresinden geçilir.

USG ile gebelik durumu ve rahim gözlenir. Operasyon sırasında hastanın acı hissetmemesi ve işlemin psikolojik etkilerini üzerinden daha kolay atabilmesi için anestezi uygulanır. Anestezi yöntemine karar verilirken hastanın durumu ve beklentileri göz önünde tutulur. Kürtaj işlemi için hastaya genel ya da lokal anestezi uygulanabilir. Bu türlerin yanında bazen sedo-anestezi (sedo-analjezi) denilen bir anestezi türü de tercih edilebilir.

Lokal Anestezi:

Rahmin iki yanına lokal anestezik maddeler uygulanması ile yapılan bir işlemdir. Lokal anestezide sadece rahim ağzı uyuşturulur. Bu şekilde kürtaj için rahim ağzı genişletildiğinde daha az ağrı hissedilmiş olur. Bu anestezi türünde yaygın bir yanlış anlayış vardır. Genellikle belden aşağı bölgenin uyuşturulup operasyonun bu şekilde yapılacağı zannedilir. Fakat lokal anestezide yalnızca rahim ağzı (serviks) uyuşturulur ve işlem yapılır. Operasyon 5 ile 10 dakika arasında sürer. Hasta işlem sırasında ve sonrasında bir miktar ağrı hisseder.

Sedo Anestezi:

Bu anestezi hastanın kaygı, huzursuzluk ve ağrılarını azaltmak için uygulanan bir tekniktir. Bu modern anestezi yöntemi operasyon konusunda çok endişeli olan ve ağrı eşiği çok düşük olan hastalara uygulanması için idealdir. Hastaya damar yolundan ağrı kesici ve sakinleştirici ilaçlar verilerek hafif uyku haline getirilir. Bu şekilde operasyon hem hekim hem hasta açısından rahatlıkla yapılabilir hale gelir.

Sedasyon ile yapılan kürtaj operasyonları oldukça kolay ve sorunsuz geçer. Çünkü hasta işlem süresinde uyur ve ağrı hissetmez. Bu şekilde hekim için kolay bir çalışma ortamı oluşturulur. Ayrıca bu yöntemi uygulayabilmek için anestezi uzman hekiminin gözetimi gerekir.

Genel Anestezi:

Bu teknikte kullanılan geçici bir sedasyondur. Kürtaj işlemi bittikten sonra hasta uyanabilir. Anestezinin etkisi çok uzun süre devam etmez. Büyük ameliyatlarda yapılan genel anestezi ile karıştırmamak gerekir. Kürtaj operasyonu için uygulanan genel anestezide hastanın solunumu durdurulmaz ve boğazdan tüp gönderilmez. Bu operasyonlar için propofol kullanılır. Genel anestezi ya da sedo-anestezi genellikle daha önce hiç doğum yapmamış ya da sezaryen ile doğum yapmış kadınlara uygulanır.

Hastalar lokal anestezi ile 15 dakika sonra ayağa kalkabilir, hastaneden ayrılıp evlerine dönebilirler. Bu süre genel anestezide 30 dakikaya kadar uzar. Kürtaj sonrası hekim kanamayı azaltmak için hastaya ilaçlar, ağrıyı azaltmak için ise analjezik(ağrı kesici), antibiyotik gibi ilaçlar tavsiye edebilir. Kişilerden operasyon sonrası hekimin önerilerine uyması istenir. Hasta bir hafta sonra kontrol amaçlı tekrar muayene edilmelidir.