Kürtaj istenmeyen gebeliklerin sonlandırıldığı cerrahi bir operasyondur. . Kürtaj uzman bir doktor tarafından steril bir ortamda yapıldığında doğurganlığı etkilemez. Normal bir ameliyat kadar büyük riskler taşımasa da işlem sonrası çeşitli problemlere yol açabilir.

Kürtaj Sonrası Parça Kalması:

Kürtajdan hemen sonra pıhtılı bir kanama görülmesi normaldir. Ancak bu kanama günde 5 pedi geçecek şekilde fazlaysa ve 1 haftadan daha fazla devam ettiyse büyük ihtimalle rahim içinde parça (plasental artıklar ve fetal) kalmıştır. Bu durumda tekrar doktora gidilip küçük bir operasyonla kalan parçalar aldırılmalıdır. Eğer kalan parçalar alınmazsa kanama durmayacaktır.

Kürtaj Sonrası Gebeliğin Devamı:

Kürtaj sonrası rahmin temizlendiğinden emin olmak için mutlaka ultrasonla kontrol etmek gerekir. Eğer bu kontrol yapılmazsa özellikle ilerlememiş (3-4 haftalık) gebeliklerde rahim içinde perde olması durumunda ya da gebelik kesesinin dışındaki kalınlaşmış endometriumun vakum içerisine gelerek gebelik ve parçaları gibi görünmesi nedeniyle doktoru yanıltabilir. Bu durumda gebelik 2 ay kadar daha rahimde sağlıksız bir şekilde ilerlemiş olur.

Kürtaj Sonrası Ağrı:

Kürtaj işlemi ister lokal anesteziyle ister genel anesteziyle yapılsın muhakkak sonrasında kasıklarda bir ağrı yaratır. Bu ağrı genellikle adet sancısı yoğunluğunda bir ağrı olur. En fazla ağrı ilk gün hissedilir. Bu durumda doktorunuzun önerdiği ağrı kesiciyi kullanarak ağrıyı kesebilirsiniz. Birinci günden sonra ağrılar hissedilmeyecek kadar hafifler hatta bazı hastalarda hiç görülmeyebilir.

Kürtaj Sonrası Bulantı ve Kusma:

Bulantı ve kusma kürtaj operasyonu sırasında ya da sonrasında çok sık görülmeyen şikayetlerdendir. Eğer bu durum sonraki günlerde de devam ediyorsa bir hekime başvurulmalıdır. Genel anestezi uygulanacak hastaların operasyona aç, lokal anestezi uygulanacak hastaların ise tok karnına gelmesi bu tip sorunlarla karşılaşılmasını engelleyecektir.

Kürtaj Sonrası Adet Gecikmesi ve Adet Düzensizliği:

Kürtaj sonrası ilk adet ortalama bir ay sonra görülür. Daha sonraki adet kanamaları ise kürtajdan önceki sıklığına göre devam eder. Kürtaj operasyonu adet düzensizliğine yol açmaz. Bu yüzden böyle bir sorunla karşılaşılırsa bir hekime başvurulması gerekir.

Kürtaj Sonrası Kanama:

Kürtaj sırasında ve sonrasında bir miktar kanama olması (ortalama adet kanaması kadar) normaldir. Operasyon bittikten sonra kanama yavaş yavaş azalır ve zamanla lekelenme halini alır. Kürtaj sonrası kanama ortalama 3-5 gün en fazla bir hafta sürer. Kanamayı azaltmak için ilaç kullanılması gerekmez kendiliğinden azalacaktır.

Eğer kanama bir haftadan fazla ve artarak devam ediyorsa bu durum içerde parça kaldığının göstergesi olabilir. Bu nedenle mutlaka bir hekime başvurulması gerekir. Bazı hastalarda kürtaj işleminden sonraki günlerde kanama meydana gelmez, bu durum da normaldir. Herhangi bir sorun olduğunu göstermez.

Kürtaj Sonrası Akıntı, Kaşıntı, Koku:

Kürtaj sonrası vajinada koku, kaşıntı, akıntı gibi sorunlar ortaya çıkabilir. Bu tür şikayetler çok nadir görülmekle birlikte oldukça rahatsız edici olabilir. Genellikle kürtaj işlemi esnasında vajina ve serviksin antiseptik solüsyonla temizlenmesi sonucu floranın bozulmasından kaynaklanır. Bu durumda hastalar sarı, yeşil, kahverengi, kötü kokulu ve bölgede kaşınmaya neden olan akıntılardan şikayet eder. Kürtajdan bir hafta sonraki muayenede akıntı hala devam ediyorsa doktorunuzun vereceği vajinal ovül ya da tablet şeklindeki ilaçlarla bu sorunlar çözülecektir.

Kürtaj Sonrası Ateş:

Kürtaj sonrası ateş sık karşılaşılan bir durum değildir. Genellikle bir enfeksiyon ya da endometrit gelişmesi halinde görülür. Kürtaj işleminden 1-2 gün sonra ateş yükselmesi başlar.

Bu problemlerin dışında ishal, kabızlık, böğür ağrısı, baş ağrısı, karın ağrısı, mide ağrısı ve genel halsizlik gibi şikayetler kürtaj işlemiyle doğrudan ilgili değildir.

 

ilginizi çekebilir: https://www.kurtajfiyat.net/gizli-kurtaj-fiyatlari/