Kürtaj sonrası kanama olur mu? Kanama olursa ne sıklıkla olur?… Gibi birçok soru özellikle ilk kez kürtaj olacak hastalarımız tarafından bize sık sık sorulan sorulardandır. Bu konuda şöyle bir açıklama yapmak doğru olacaktır. Kürtaj sonrasında çoğunlukla kanama olur ve bu kanama genellikle bir hafta kadar sürer. Bu kanama günde 3-4 ped değiştirmeyi gerektirecek hafif kanamalar şeklinde olur. Kürtaj olduktan sonra doktorunuz sizi ultrason ile muayene edip içeride parça kalmadığını gösterir fotoğrafı verdiyse içiniz rahat olsun. Bu kanamalar kürtaj sonrası normal karşılanan kanamalardır.

Kürtaj sonrası kasıklarda adet sancısına benzer ağrıların görülmesi normaldir. Bu ağrılar kürtajdan yaklaşık 3-4 gün sonra rahim içinde kalan pıhtılaşmış kanın, rahim kasılmaları aracılığı ile rahim içinde kalan kanın dışarı atılması sırasında olur. Atılan bu kanın rengi siyaha yakın ve koyu dur. Adet kanamasından daha az, yaklaşık bir hafta süren bir kanama olur. Bu kanamalar gerçek adet kanamaları ile karıştırılmamalıdır. Bu kanamaların amacı operasyon sonrasında rahim içinde kalan pıhtılaşmış kanın dışarıya atılmasıdır.

Ancak bazı merdiven altı denilen, sağlıksız koşullarda gerçekleştirilen kürtajlarda kanama daha şiddetli olabilir. Bu durum rahim içerisinde parça kalma ihtimali olduğunu akla getirmelidir. Kürtaj sonrası şiddetli kanama varsa mutlaka en yakın sağlık kuruluşuna başvurarak doktora durumunuzu anlatınız. Nadiren karşılaşılan diğer bir durum da kürtaj sırasında kullanılan aletler tarafından rahimde delinme, yaralanma ya da zedelenme durumları söz konusu olabilir. Böyle bir durum ortaya çıktığında bu iç kanamaya neden olabilir. Bazen de bağırsaklarda zedelenme görülebilir.

Ancak söylediğimiz gibi bu tür sorunlar genellikle uzman olmayan kişilerce sağlıksız ortamlarda yapılan kürtajlarda ortaya çıkabilecek durumlardır. Bizim merkezimizde bu tür sorunların önüne geçmek için, kürtaj sonrası uzman doktorumuzca mutlaka hastamız ultrason muayenesi ile kontrol edilerek, içeride parça kalmadığından emin olunur. Daha sonra ultrasonun fotoğrafı çekilerek hastanın da içeride parça kalmadığından emin olması sağlanır.

Kürtaj Sonrası Ağrı Olur mu?

Bilindiği üzere kürtaj rahim içerisindeki gebelik kesesinin vakum kürtaj yöntemi ile dışarı çıkarılması işlemidir. Bu işlemin ardından rahim kasılmaya başlar. Bu kasılmalar yaklaşık 15 dakikalık kasıklarda ağrıya neden olan adet sancısı benzeri kasılmalardır. Bu nedenle doktorunuz tarafından size ağrı kesici verilir. Doktorun bu müdahalesinin ardından ağrı kısa sürede ortadan kalkar. Nadiren de olsa karşılaşılabilecek bir durum da rahmin kasılmaması ve içeride kan birikmesi durumudur. Rahim ağzı kapandığı için içeride biriken ve dışarıya akamayan koyu kan oldukça şiddetli bir ağrıya neden olabilir. Bu ağrı vajina ve kasıklarda şiddetli olarak hissedilebilir. Böyle durumlarda doktorunuz tarafından rahim ağzı açılarak içerde bulunan kanın dışarıya çıkarılması sonucu ağrı kendiliğinden geçecektir.

Tabii her kürtaj sonrası ağrı olacak diye bir kural da yoktur. Bazı durumlarda ise rahimden parça düşmesi de söz konusu olabilir. İçerideki bu parçaların kürtaj operasyonundan çok daha kısa süren küçük bir operasyonla temizlenmesi gerekebilir. Başta da söylediğimiz gibi bunlar çok nadiren gerçekleşen durumlar olsa da doktorunuz tarafından bu hususlara dikkat edilmelidir.

Kürtaj Sonrası Adet Ne Zaman Olur? Adet Gecikmesi Normal bir Durum mu?

Kürtaj adet düzeninizi etkileyen bir operasyon değildir. Kürtaj olduktan genellikle 4 hafta sonra tekrar adet olursunuz. Yani kürtaj olduktan 30-40 gün sonra adet olmanız gerekir. Tabii bu süre kişiden kişiye göre değişebilir. Bazen 20 günde bazen de daha uzun sürece adet olan hastalarımız bulunmaktadır. Kürtaj sonrası adet gecikmesi bayanlarda çokça rastlanan bir durumdur. Fakat bu durum en fazla bir hafta on gün sürer. Bu sürenin ardından adet gerçekleşmelidir. Eğer bu süre geçmiş ve siz hala adet olamamışsanız mutlaka doktorunuzla görüşünüz. Çünkü böyle durumlarda tekrar hamile kalma ihtimaliniz söz konusu olabilir. Evet kürtaj olduktan sonra doktorun verdiği cinsel perhize uymayan bazı hastalarda kürtajın hemen ardından tekrar hamilelik durumu oluşabilmektedir. Bu konuyu biraz açacak olursak; Kürtaj olduktan 3 hafta sonra rahim içinde yumurtlama işlemi başlar bu nedenle henüz adet görmeden tekrar hamile kalma ihtimali vardır. Kürtaj olduktan sonra adet olmadan da hamile kalacağınız konusunda bilgiyi doktorunuz operasyonun ardından size vermeli ve bu konuda sizi uyarmalıdır. Bu konuda uzmanınızdan bilgi isteyiniz.

Kürtaj sonrası adet kanamasında çok nadiren görülen durumlardan biri de rahim içinde meydana çıkan yapışıklık durumudur. Böyle durumlarda da adet görülmez. Çok nadiren karşılaşılan bir durum olsa da bu tür gecikmelerde doktora başvurulmalıdır. Doktor ultrason muayenesi yaparak gecikmenin kürtaj operasyonu sonrasındaki bir yapışıklıktan mı yoksa hormonal bir neden kaynaklanan bir gecikme mi olduğu kolaylıkla tespit edilecektir. Burada hastaya düşen en önemli sorumluluk hasta kürtaj olduktan sonra 40 gün geçmiş olmasına rağmen hala adet kanaması olmamışsa doktora başvurmasıdır.

Kürtaj sonrası ilk adet olma süresi yukarıda detaylı olarak anlattığımız şekilde değişiklik gösterebilir. Genel olarak ilk adet sonrası olan adetler, kadının kürtaj olmadan önce adet düzeni ne şekilde ise yine aynı şekilde devam edecektir. Örneğin sizin kürtaj olmadan önce diyelim ki adet tarihiniz 1 hafta gecikiyordu, kürtaj olduktan sonra da genellikle bu takvim değişecek ve siz yine bir hafta geç adet olacaksınız. Kürtaj olduğunuz gün yeni adet tarihinizin başlangıç günü olacak ve bundan sonra adetleriniz kürtaj tarihinizin ilk gününden itibaren hesaplanmaya başlayacak.

Kürtaj Sonrası Enfeksiyon Olmamak İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Maalesef kürtaj sonrası enfeksiyon hastaya kürtaj sonrası en fazla sıkıntı veren ve en istenilmeyen durumlardır. Bu nedenle kürtaj olduktan sonra enfeksiyon riskinin önüne geçmek için doktorunuzun tavsiyelerine harfiyen uymanız sağlığınız açısından oldukça önemlidir. Doktorunuz sizleri şu konularda uyaracaktır:

  • Cinsel ilişkiye girmek için bir hafta, on gün arası beklemelisiniz.
  • Bir hafta süresince tampon kullanılmamalı ve vajina su ile temas ettirilmemeli. Havuz, deniz, oturarak banyo yapmak enfeksiyon oluşumuna zemin hazırlayacağından sadece ayakta duş almalısınız.
  • Bir hafta süresince kendinizi yoracak egzersiz ve işlerden kaçınılmalı.

Kürtaj işlemi basit tıbbi operasyonlardan olduğu için, diğer ameliyatlarda yapıldığı şekilde özel bakım gerektirmez.  Ancak kürtaj olduktan sonra rahim ağzı açık olabileceği ve kanamanın da olabileceği normal olduğundan, enfeksiyon kapmamak için normal hijyen kurallarına daha fazla dikkat edilmelidir. Doktorunuz tarafından verilen antibiyotikler düzenli olarak kullanılmalıdır.

Hastalarımız tarafından sıkça sorulan kürtajdan çok kısa süre sonrası cinsel ilişkiye girilmesinin enfeksiyona yok açıp açmayacağı konusunda da kısaca bilgi vermek isteriz. Kürtaj sonrası cinsel ilişki 7-10 gün boyunca yüksek enfeksiyon riski taşır. Kürtaj tıbbi olarak iç organ olarak kabul edilen rahim üzerinde yapılan bir işlem olduğundan, rahim içindeki damar ağızların henüz açık olduğu için enfeksiyon riski yüksek olacaktır. Bu yüzden en azından kanama tamamen bitmeden hastalarımızın cinsel ilişkiye girmesini tavsiye etmemekteyiz. Ayrıca psikolojik nedenlerden dolayı cinsel ilişki perhizi uzatılabilir, bu durumda hastanın eşinin de anlayışlı olması ve eşini cinsel ilişki konusunda zorlamaması gerekmektedir.

Kürtaj Sonrası Karşılaşılabilecek Diğer Sorunlar

Kürtaj sonrası karşılaşabileceğimiz problemleri detaylı olarak yukarıda anlattık. Bu bölümde yukarıda değinmediğimiz diğer sorunlardan bahsedeceğiz. Kürtaj operasyonu sonrası uterusun eski halini almaya çalışırken sıkışmaktan kaynaklanan bazı kasılmalar meydana gelir. Bu kasılma ve krampların olması gayet normal bir durumdur. Genelde birkaç gün süren hafif kanamalar da normal olarak karşılanır. Kürtaj olduktan sonra ortaya çıkabilecek bazı yan etkileri şu şekilde sıralayabiliriz: Aşırı yorgunluk hissi, baş dönmeleri, baş ağrısı, mide bulantıları, üşümeyle birlikte hissedilen titremeler zaman zaman bazı hastalarda görülebilir. Kürtaj çocuk sahibi olmanızı etkilemez. Vakum kürtaj insan fizyolojisine en dost kürtaj yöntemi olarak günümüzde hemen her doktor tarafından uygulanmaktadır.

Kürtaj sonrası dikkat edilmesi gereken kısa vadeli ve uzun vadeli konular hakkında hastaların bilmesi gereken şeyler şunlardır. Kürtaj olduktan sonra birkaç saat istirahat etmeniz tavsiye edilmektedir. Operasyon bittikten sonraki günlerde her şey yolunda olsa bile 1 hafta sonra kontrol için doktorunuza muayene olmalısınız. Çocuk aldırma işleminizin ardından 2 saat sonra hafif bir atıştırmalık yapabilirsiniz. Doktorunuz tarafından tavsiye edilen antibiyotiği ve ağrı kesiciyi düzenli olarak kullanmalısınız. Bu süreçte alkol almamaya özen gösterilmelidir. Son olarak ayakta istediğiniz kadar banyo yapabilirsiniz. Ancak oturarak ya da küvette banyo yapmamalısınız.

Kürtaj Sonra Kaşıntı Akıntı ve Koku Olur mu?

Bu tür şikayetler kürtaj sonrası nadiren de olsa görülür. Kürtaj işlemi sırasında vajina ve rahim ağzına uygulanan antiseptik maddelerle hijyenik hale getirilmesi nedeni ile vajina florası dediğimiz yapı bozulabilir. Bu durum vajinit dediğimiz akıntıya neden olabilir. Akıntı genellikle kahverengi, sarı ya da yeşil renkte ve kötü kokulu olur. Bu süreçte zaman zaman kaşıntı da ortaya çıkabilir. Nadir olarak karşılaşılan bu şikayetler ilk doktor muayenesinde verilen ilaçla tedavi edilir.

Kürtaj Sonrasında Depresif Hissetmek Normal midir? Kürtaj Psikolojisi

Kürtaj olmak psikolojik açıdan elbette çok hassas bir durumdur. Gerek kadın gerekse erkek bu durumdan manevi olarak olumsuz etkilenebilir. Çok nadiren de olsa kadın kürtaj sonrası depresyon yaşayabilir. Duygular yoğun hissediliyor ve bu his uzun bir süre geçmiyorsa bu bir depresyon belirtisi olabileceğinden profesyonel destek almak uygun olabilir. Genellikle kürtaj sonrası depresyon geçmişinde ya da aile geçmişinde depresyon, panik atak, anksiyete rahatsızlığı bulunan kadınlarda daha fazla gözlemlenir. Ancak yukarıda da söylediğimiz gibi bu oldukça seyrek rastlanılan bir durumdur. Eğer depresyon yaşadığınızı düşünüyorsanız, bu konuda profesyonel yardım alabileceğiniz kişiler konusunda doktorunuza başvurabilirsiniz.

Kısaca kürtaj sonrasında bazı problemlerle karşılaşmanız normaldir. Zaman zaman tüm hastalarımız bu tür sıkıntıları yaşamaktadır. Sıkıntı yaşadığınız durumlarda soğukkanlılığınızı koruyarak derhal doktorunuzla iletişime geçiniz. Uzman doktorunuz gereken ne iste onu yaparak sıkıntılarınıza çözüm bulacaktır. Unutulmamalıdır ki kürtaj ağır bir tıbbi ameliyat değildir. Buraya kadar yazdıklarımızı özetleyecek olursak. Kürtaj sonrası görülecek hafif kanama normaldir. Günde 3-4 ped değiştirebilirsiniz. Kürtaj sonrası hafif ağrılar ve kasılmalar söz konusu olabilir. Doktorunuzun verdiği ağrı kesici rahat etmenizi sağlayacaktır.

Adet dönemize kürtaj olduktan yaklaşık 20-40 gün arasında döneceksiniz. Bu aralık dışında gecikme söz konusu olduğunda doktorunuzla iletişime geçmelisiniz. Enfeksiyon riskine karşı yukarda saydığımız hususlara dikkat etmelisiniz. Enfeksiyon oluşması durumunda doktorunuzdan yardım istemelisiniz. Detaylı olarak anlatmaya çalıştığımız kürtaj sonrası karşılaşabileceğiniz problemler hakkındaki yazımız umarız hepiniz için faydalı olmuştur başka bir yazıda buluşuncaya kadar sağlıklı günler dileriz.