Kürtaj Riskleri Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Kürtaj işlemi bildiğiniz gibi belirli hastalıklar olduğunda da yapılabilmektedir. Bu konu altında bu hastalıklar ve Kürtajın Riskleri hakkında bilmeniz gerekenleri yazmak istedim. Bu durumu değerlendirmeniz ile birlikte danışmanız gereken ilk kişi doktorunuz olduğunu sakın unutmayın. Konu hakkında sorularınız varsa yorum kısmından iletebilirsiniz. Burada detaylı olarak başlıklar halinde belirtilmiş olan riskleri görebilirsiniz.

Unutmayın ki cerrahi operasyon gerektiren birçok işlem riskli olabilir. Bu durum Sizin için her ne kadar zor gibi görünse de doktorunuz ile iletişime geçerek konu hakkında daha detaylı bilgilere sahip olabilirsiniz.

Kürtajın Riskleri Nelerdir?

Her cerrahi işlemin belli başlı riskleri bulunmaktadır. Kürtaj işleminde de bazı riskler vardır. Fakat doğru bir müdahale gerçekleştirildiğinde bu risklerin ortadan kalkması mümkündür. Peki Kürtaj Riskleri Nelerdir?

  • Rahim Delinmesi (Uterus Perforasyonu): Rahim ağzı genişletme işlemi esnasında, bujiler nedeni ile rahim delinmesi gerçekleşebilmektedir. Kürtaj işlemi esnasında çoğunlukla rahim ağzı genişletme uygulanmamaktadır. Fakat bazı kadınların rahim ağızları oldukça dardır, bu sebeple rahim ağzında genişletme yapılması gerekmektedir. Rahim ağzı genişletme sırasında buji kullanırken oldukça fazla dikkat edilmelidir.
  • Rahim İçinde Yapışıklık Olması (Asherman Sendromu): Rahim içerisi aşırı bir şekilde kazındığında ya da rahim içindeki doku travmaya fazla tepki verdiğinde, istenmeyen sonuçlar görülebilmektedir. Rahim içerisinde yapışıklık olmaması adına vakum aspirasyon yöntemini kullanmamak gerekmektedir. Bunun yanı sıra eğer olanaklı ise rahim duvarını çok fazla kazımamak gerekmektedir.
  • Aşırı Kanama: Kürtaj işlemi sonrasında genellikle oldukça az bir kanama oluşmaktadır. Gebeliğin 10. haftasından sonra kürtaj işlemi uygulanmıyorsa eğer, aşırı kanama görülmemektedir.
  • Enfeksiyon: Vakumla kürtaj yönteminde, rahme müdahale edilmektedir. Bu sebeple kullanılan aletlerin oldukça steril olması ve işlem esnasında oldukça dikkatli olunması gerekmektedir.
  • Rahim İçerisinde Parça Kalması: Bazen rahim içerisinde parça kaldığı için kürtaj işlemi sonrasında çeşitli belirtiler oluşabilmektedir. Bu durumda bazen işlem sonrasında da hamilelik süreci devam etmektedir. İşlemden 1 hafta sonra genellikle doktor, hastayı muayene için çağırmaktadır. Ultrason ile rahmin içine bakılır ve içeride parça olup olmadığı anlaşılır.

İlginizi Çekebilir: https://www.kurtajfiyat.net/kurtajla-ilgili-yanlis-bilinenler/