Ülkemizde en çok kullanılan doğum kontrol yöntemi kürtaj hem kadın hem de erkek açısından bakıldığında zor alınan bir karardır ve psikolojik yönden çeşitli sorunlara yol açabilir. Dikkat edilmesi gereken diğer bir husus ise kadın sağlığı açısından büyük önem taşıyan bu cerrahi operasyonun hijyenik ortamlarda tıbbi personeller tarafından yapılmasıdır. Kadının ilerideki doğurganlık özelliğinin tehlikeye girmemesi için bir çok kürtaj; sonrasında enfeksiyon gelişme ihtimaline karşı antibiyotik tedavisine başlanabilir. Yasal sınırlar dahilinde hamileliğin bitirilme operasyonuna halk arasında kürtaj denmektedir.

Tıbbi olarak kürtaj; rahim içerisindeki gebelik materyalinin cerrahi olarak alınması anlamına gelmektedir. Gebeliğin erken dönemde sonlandırılması isteğe bağlı olabileceği gibi tıbbi sebeplerden de kaynaklanmaktadır. Ülkemizde kullanılan doğum kontrol yöntemlerinden biri hatta en çok tercih edileni ne yazık ki kürtaj yöntemidir. Kürtaj sonuçta cerrahi bir operasyon olduğu için ayrıca bir takım fizyolojik ve ruhsal komplikasyonları da taşır. Bununla birlikte son zamanlarda cerrahi yönteme gerek duyulmadan yani ilaç yöntemiyle de gebeliğin erken dönemde sonlandırılması başarıyla yapılabilmektedir.

Kürtaj Kararı Almak

Belki de bütün bu işlemler içinde en zor alınan karar “kürtaj”dır. Hem kadın hem erkek yönünden psikolojik açıdan sorunlara yol açabilir. Dinsel faktörlerin bazen insan ve kadın haklarının gündeme gelmesi kürtajın serbest bırakılması yönünden batı kültürlerinde bile hala tartışılmaktadır. Farklı görüşler haklılıklarını gösterse dahi bilinen bir gerçek vardır ve kadınlar kürtaj olmaktadır ve olmaya devam edecektir… Bu noktada; bu cerrahi operasyonun hijyenik ortamlarda tıbbi personeller tarafından yapılması kadın sağlığı açısından oldukça önemlidir. Bir çok gebelik teşhisi adet gecikmesini takiben yapılmaktadır. Bu nedenle kadınların adet günlerini iyi takip etmeleri ve gecikmeyi fark edebilmelerinde yarar vardır. Eğer gebelik tanısı geç dönemde yapılırsa ve istenmeyen bir hamilelik ise kürtaj olmak riskli ve kanuni açıdan sakıncalı olabilir.

Kürtaj Nerede ve Nasıl Yapılmalıdır?

Basit bir cerrahi operasyon olan kürtaj; doktor kliniklerinde, aile planlaması polikliniklerinde lokal anestezi ile birlikte rahatlıkla uygulanabildiği gibi, hastane şartlarında ameliyathanede genel anestezi ile birlikte yapılmaktadır. Kısa süreli bir işlem olduğu için hastanede kalmaya gerek yoktur. Burada önemli olan nokta; bu operasyonun bir Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı tarafından yapılmasıdır.

Kürtaj Olduktan Sonra Nelere Dikkat Edilmelidir?

Bir çok kürtaj sonrası enfeksiyon gelişme durumuna karşı antibiyotik tedavisine başlanır ve buna dikkat etmek kadın sağlığı açısından oldukça önemlidir. Ağrı kesicilerle çok fazla olmasa da operasyon sonrası hissedilen acılar azaltılabilir. İdeal olanı bu tür işlemlerden sonra en az tam bir gün dinlenmek gerekir. Operasyon sonrası kanama 2 ile 7 gün arasında sürmektedir. Kanama miktarı adet döneminde gelen miktardan daha fazla değildir. Operasyon sonrası kanama uzun sürerse yada kötü kokulu bir vajinal akıntı olursa bir hekime başvurulmalıdır.

Kürtajın Yasal Sınırları Nedir?

Gebeliğin onuncu haftasına kadar aile planlaması çerçevesinde yasal tahliye olarak bilinen gebelik sonlandırılması yapılabilir. Bunun haricinde; tıbbi sebeplerden dolayı, bu süreyi geçmiş gebeliklerde tıbbi kurulun kararıyla gebelik sonlandırılabilir. Tıbbi sebepler; anneden kaynaklanan, gebelik ile devam etmesi tehlikeli bir hastalığın olması durumu, bebekte ciddi bir problem mevcut ise yada gebeliğin erken safhalarında yüksek dozda radyasyonda kalınması yada sakıncalı ilaç kullanılması durumlarıdır.

Kürtaj Sonrası Normal Hayata Dönüş:

Kürtajı takiben bir ay kadar sonra adet düzeni tekrar geri döner. Hamileliği son verilmesi ile birlikte tekrar yumurtlama olacağı için kürtaj sonrası tekrar hamile kalma mümkün olabilmektedir. Kürtajdan ortalama bir hafta sonra eğer kanama durmuşsa cinsel hayata devam edilebilir. İsteğe bağlı olarak kürtaj yaptıran kişilere bu dönemde yapılabilecek en gerekli ve önemli uyarı; aynı işlemin tekrarlanmaması için doğum kontrol yöntemleri hakkında detaylı bilgi vermek ve hastayı bunlardan birini uygulamaya ikna etmektir.

Kürtaj Doğurganlığı Olumsuz Etkileyebilir Mi!
Operasyon esnasında nadiren rahimde yırtık oluşabilir. Bu durum, cerrahi işlem gerektirdiği gibi yakın takip ile müdahale edilmeden de düzeltilebilir. Operasyon sonrası enfeksiyon gelişme durumu vardır. Özellikle gebeliğin son haftalarında kanama artabilir. Uygulanan teknik sonucu yada hastanın doğal reaksiyonu sonucunda bazen işlem sonrası rahimde yapışma denilen iki rahim duvarının birleşip rahimin iç kısmının küçülmesi yada düzensizleşmesi olabilir (Asherman sendromu). Bu tip bir durumda hasta kısırlık (infertilite) sorunu ile karşılaşabilir. Cerrahi bir işlem ile düzeltme sağlanmaktadır. Yani kürtaj işlemi ne kadar fazla yapılırsa komplikasyonların görülme olasılığı o kadar artar ve kadının sonraki dönemlerde doğurganlık özelliği tehlikeye girmiş olabilir.