Avrupa ülkelerinin yanı sıra dünyanın birçok ülkesinde kullanılan cytotec kürtaj hapı olarak da bilinir. Ülkemiz de kürtajın belli yasalar gereği yasaklanması sonrası düşük hapı olarak da bilinen bu ilaç da yasaklanmıştır. Bu ilacın kullanılmasın da ki temel neden ülkemiz de yasal olduğu dönemler de sadece doktor kontrolün de ve hekimlerin reçete onayı ile kullanılmaktaydı. Daha sonra bizim ülkemiz de yasaklanmış olsa da dünya sağlık örgütü tarafından temel ilaçlar listesini alınmıştır.

Kürtaj Hapı Cytotec Kullanıcıları

Cytotec dünya ülkelerin de her ne kadar Kürtaj işlemi için kullanılıyor olsa da ülkemiz de bu durum biraz daha farklıdır. Bu ilacın içerisinde vücudumuzun kendiliğinden üretmiş olduğu prostaglandin isimli maddeye çok benzeyen misoprostol isimli madde yer almaktadır. Prostaglandin denilen madde mide ve bağırsakta bulunmaktadır. Mukozanın korunmasına katkı sağlamaktadır.

Aslın da ilacın asıl kullanım amacı her ne kadar saptırılıyor olsa da genel olarak bakıldığın da erken dönem de oluşmuş ve istenmeyen gebelikleri sonlandırmak için kullanılmaktadır. Bu ilaç ülkemiz de sağlık bakanlığınca alınan karar ile birlikte kullanılması yasaklı ilaçlar listesine girmiştir. Daha önce eczanelerden de alabildiğimiz bu ilaçları yasaklanması nedeniyle artık tamamen kaldırılmıştır. Düşük yaptıran ilaç kullananlar rahim duvarına tutunan yumurtanın bozulması amacı ile kullanmaktadır.

Kürtaj Hapı Güvenli mi?

Hamilelik sonlandırma yöntemleri arasında riski en düşük olan sonlandırma yöntemidir diyebiliriz. Yani ilacı kullandıktan sonra herhangi bir komplikasyon ile karşılaşma riskiniz diğer yöntemler ile karşılaştırıldığında çok daha düşük olacaktır. Bu tedavi yöntemine başvuran 100 kadından ortalama olarak yalnızca 2 tanesi ya da 3 tanesi daha sonra uzmana başvurmak durumunda kalmaktadır. Diğer kalan büyük çoğunluk ise herhangi bir tıbbi müdahaleye ihtiyaç duymamaktadır.

Konu ile alakalı yapılan araştırmalar da cerrahi yöntemler kullanılarak yapılan kürtajın medikal kürtaja nazaran daha büyük bir risk taşıdığını ortaya koymaktadır. Medikal kürtaj ile yapılan gebelik sonlandırma işleminin hayati riski 100.000’de 1’dir. Bu oranda bizlere medikal kürtajın en az normal kürtaj kadar doğal ve risksiz olduğunu göstermektedir.

İlginizi Çekebilir: https://www.kurtajfiyat.net/kurtaj-sonrasi-hamile-kalma/