Günümüzde birçok kadın istenmeyen gebelik durumuyla karşı karşıya kalmaktadır. Bu durumda eşler doğum ve kürtaj arasında bir seçim yapmak zorunda kalırlar. Tercih edilen seçenek kürtaj ise kişilerin aklına birçok konu takılır. Çünkü bu işlemin sosyal, maddi, psikolojik gibi birçok yönü vardır. Eşler arasında her şey düşünülüp kesin karar verildiğinde akıllara operasyonun nerde gerçekleştirileceği sorusu gelir. Bu oldukça önemli bir konudur. Kürtajı gerçekleştirecek hekim ve yapılacağı muayenehane gibi kürtajın fiyatı da önemlidir. Bu nedenle işlem öncesi bir araştırma yapmak gerekir. Kürtaj fiyatları bazı etmenlere göre büyük farklılıklar gösterir. Sırayla bu etmenleri ele alalım;

  • Gebelik Haftası

Kürtaj fiyatını etkileyen en önemli etmenlerden biri gebeliğin kaçıncı haftada olduğudur. İsteğe bağlı kürtaj gebeliğin 10. Haftasına kadar gerçekleştirilebilir. Bu süre içinde kürtaj fiyatları değişiklik gösterir. Örneğin 4 haftalık gebeliğin sonlandırılması için alınan ücretle 8 haftalık bir gebeliğin sonlandırılması için alınan ücret aynı değildir. Çünkü 8 haftalık bir gebelikte rahmi 6-7 mm genişletmek operasyonu gerçekleştirebilmek için yeterli olmayabilir. Rahim ağzında yırtılma olabilir ve enfeksiyon riski artar. Bu durumda kürtaj işlemi biraz zorlaşır ve bu fiyatlara yansır. 8 haftadan büyük gebeliklerde ise vakum aspiratör yöntemi ile rahmi boşaltmak pek mümkün olamamaktadır. Bu durumda tercih edilmeyen ve istenmeyen bir yöntem olsa da küret ile kürtaj gerçekleştirilmek zorunda kalınır.

  • Anestezi Türü

Kürtaj sırasında tercih edilen anestezi türü kürtaj fiyatlarını etkiler. İsteğe bağlı ya da tıbbi olarak zorunlu olan bir durumda genel anestezi uygulanmışsa lokal anesteziye göre küçük bir fiyat farkı alınır. Lokal anestezide ise böyle bir durum yoktur.

  • Kürtajın Yapıldığı Semt

Kürtaj fiyatları bulunduğunuz semte göre değişiklik gösterir. Bu fiyat farkının sebebi bölgenin genel maddi durumu ya da jinekolog dağılımı olabilir. Örneğin İstanbul’un Anadolu ve Avrupa yakasında kürtaj fiyatları açısından büyük farklılıklar vardır. Bu tür farklılıklar ülkenin her yerinde görülmektedir.

  • Kürtajın Yapıldığı Zaman Dilimi

Yapılan araştırmalara göre kürtaj en çok kış mevsiminde yapılmaktadır. Jinekologlar da bazen bu durumu fırsat olarak görüp bunu fiyatlara yansıtabiliyor. Bu nedenle kış aylarında yaptırdığınız bir kürtaj operasyonuna diğer mevsimlere göre daha fazla para ödeyebilirsiniz. Yani kürtaj yaptırdığınız mevsim kürtaj fiyatını etkileyebiliyor.

Buradan 2021 Kürtaj Fiyatları hakkında bilgi alabilirsiniz.