Kızlık zarı yani Latince ismiyle HYMEN, roma ve yunan mitolojilerinde Dionysus ve Afrodit in oğlu olan “düğün ve evlilik tanrısı” dır. İlk gece tanrıya adandığından kızlık zarı da aynı adla anılmaktadır. Bu tanrının özelliği, elinde bir meşale taşıması ve kanatlı olmasıdır. Hemen hemen tüm toplumlarda değişik oranlarda sosyolojik bir öneme sahip olan kızlık zarının tıbbi ismi latincesi olan “Hymen” dir. Özellikle Müslüman olan ülkelerde önceden özel ilişkinin olup olmadığının bir göstergesi olarak görüldüğünden önemi büyüktür.

Kızlık zarı ne işe yarar?

Kızlık Zarı AnatomisiKızlık zarının fizyolojik işlevsel görevi günümüze kadar tam olarak belirtilememiştir ve genellikle özel bir görevinin bulunmadığı düşünülmektedir. Yine de bazı bilim insanları kızlık zarının, mikroorganizma ya da yabancı cisimlerin özel bölge içine girişini önlediğini ortaya atılmıştır. Adli tabiplikte ise şiddete ya da istismara maruz kalan çocukların teşhis edilmesinde kullanılmaktadır. Günümüzde hala kızlık zarının fizyolojik bir görevinden çok “sosyolojik bir işlevi” vardır. Kızlık zarı’nın bir çok farklı türü mevcuttur:

  • Yuvarlak Hymen
  • Septalı Hymen
  • Subseptalı Hymen
  • Cressent Hymen
  • Cribriform Hymen
  • Dentiküler Hymen
  • Fimbrialı Hymen
  • Labial Hymen
  • İmperfore Hymen (Patolojik tip; ameliyat ile muhakkak açılması gereklidir, tamamen kapalıdır, adet kanı dışarı akamadığı için adet kanı karın boşluğuna bırakılır.)

Bazı kızlık zarlarında ortadaki delik biraz geniş olabilir ve ilişki esnasında yırtılmayabilir, halk arasında esnek zar bilinmektedir. Bu tür kızlık zarına sahip kadınlarda gebe kalmayla ilgili bir problem yaşanmaz.

İlginizi Çekebilir: Yapay Kızlık Zarı

İlk gece problemleri:

İlk cinsel birleşme ya da ilk cinsel deneyiminin yaşandığı gece ye halk dilinde “zifaf gecesi” ya da “gerdek gecesi” isimleri verilmektedir. Günümüzde bir çok çift evlenmeden önce partneri ile cinsel ilişki denemelerinde bulunsa da toplumumuzdaki sosyokültürel nedenler ve kızlık zarı ile ilgili düşünceler halen pek çok kültürler tarafından geçerliliğini korumaktadır.

Bilmeniz gereken bir husus; ilk gecede kızlık zarının yırtılmasıyla oluşan kanama ve ağrı asla çok olmamalıdır. Bu durum tamamıyla kişinin kendisini rahat bırakması, kasmaması, sıkmaması ile ve kızlık zarının yapısıyla ilgilidir. Çünkü kendisini sıkan bir kadında normal olarak kanama ve ağrı daha fazla olacaktır; kasmadığında ve rahat bıraktığındaysa bu tür durumlar görülmeyecektir. Genellikle ilk cinsel ilişki sonrasında kanama çok az olabilir (birkaç damla) ya da bazen de hiç gelmeyebilir. çiftler paniğe kapılmamalı ve bunun normal olduğunu bilmelidirler. Çünkü ilk gecede “kesinlikle kanama olacak diye bir koşul yoktur”. Kanamanın olması ya da hiç olmaması tamamı ile kızlık zarının yapısı ile ilgilidir. Diğer yandan ilk gecede cinsel ilişki olamayabilir.

Kişilerin gerginlikleri ve yorgunlukları doğal olarak cinsel hayatlarına da yansıyacaktır. Böyle bir durumda kendilerini daha sonra başka zamanlarda da cinsel ilişki denemelidirler. Bir kaç ay ilişki denemelerine rağmen hala cinsel birleşme (penetrasyon) gerçekleşemediyse ya da birleşme çok zor ve ağrılı oluyorsa muayene için bir uzmana gitmelisiniz. Jinekolog muayenesi sonunda ne tür bir cinsel sorun olduğu ya da cinsel sorunun nedenini net bir şekilde ortaya koyacaktır.

Ne yazık ki pek çok cinsel işlev sorunu (cinsel sorunlar) ilk gecede yaşanan olumsuz eş tavırlarından kaynaklanmaktadır. Evlilik ya da cinsel partnerinizle cinsel ilişki esnasında yaşadığınız vajinismus, cinsel isteksizlik, ağrılı cinsel ilişki ya da anorgazmi (orgazm olamama durumu) gibi cinsel problemlerde asla profesyonel destek almaktan çekinmemelisiniz. Çünkü cinsel işlev sorunları doğru merkezlerde ve doğru tedavi metodları ile % 100 çözüme ulaşabilmektedir.

Kızlık zarının yırtılması nasıl olur?

Cinsel birleşme ya da yabancı bir cisim vajinaya girdiğinde eğer penis kızlık zarının ortasında bulunan delikten büyükse yırtılır ve kanama olur. kızlık zarinin yırtılması genelde birkaç farklı noktadan olmaktadır. Eğer cinsel ilişkiye devam edilirse yırtılmanın olduğu noktadan kanama azar azar devam eder. İlk yırtılmadan 3-4 gün sonra yırtık yer iyileşmeye başlar. Kanama miktarı kızlık zarının yapısına, kalınlığına, elastikiyetine ve cinsel birleşmenin şekline bağlıdır.

İlk İlişkide mutlaka her kadında kanama olur mu?

Her kadında ilk ilişki sırasında kanama olacak diye bir kural yoktur. Bazı kızlık zarları penisin içeri girmesi sırasında esneyerek kanama olmaksızın izin verir. ya da yırtılan yerdeki kanlanma ve kılcal damarlar az olduğundan ötürü, fark edilmeyecek kadar az bir kanama olmaktadır. İlişkiye müsait olarak isimlendirilen bu durum ‘ esnek kızlık zarı ’ olarak bilinmektedir. Kadınların yaklaşık %20-30 ‘unda kızlık zarı ilişkiye uygundur ve kanama olmaz. İstek durumunda jinekolojik muayeneyle kızlık zarının yapısı öğrenilmektedir.