Kızlık zarı yani hymen vajinanın girişinde, yaklaşık 1,5 cm. içeride, 2 mm kalınlıkta olan bir deri kıvrımıdır. İsmini eski Yunan’da düğün ve evlilik tanrısı Hymenaeus’tan alır. Kenarlardan vajina duvarına bağlıdır. Hymen, vajinayı saran ve mukoza denilen dokunun vajina girişinde oluşturduğu bir çeşit doku kıvrımıdır. Yani hymen vajina içinde değil vajinanın hemen hemen girişindedir. Kızlık zarı, bu anatomik yapısıyla dış genital organ oluşumları arasında kabul edilmektedir. Dışarıya bakan ön tarafı “deri” ye, vajinanın içine bakan arka yüzüyse mukozaya benzer. Kız çocukların tamamında bulunan kızlık zarı çok nadir görülse de doğuştan hiç bulunmayabilir yada çok ince bir yapıda olup cinsel ilişki sırasında kanamayabilir.

Kızlık zarı çocukluk döneminde daha sert olan dokudan köken almakla birlikte, ergenlikle beraber östrojen hormonunun salgılanmasına bağlı olarak değişikliğe uğrar ve esneklik kazanır. Kızlık zarı vajina girişinin hepsini kapatmaz. ortasında adet kanının ve vajinal salgıların dışarıya çıkmasını sağlayan küçük bir delik bulunur. Bu deliğin yapısı ve şekli hymen tiplerinin belirlenmesinde kullanılır. Kızlık zarının normalden daha kalın olması durumunda nazda olsa cinsel ilişkiye engel bir durum meydana gelebilir. Kızlık zarının şekilleri, elastikiyeti kişiler arasında büyük değişiklik gösterir.

Kızlık zarı(hymen) Çeşitleri

 • Annüler
 • Septalı
 • Delikli (cribriformis)
 • Esnek

Kızlık Zarının Görevi:

Kızlık zarının işlevsel görevi hala tam olarak bilinmemektedir ve genellikle özel bir görevinin bulunmadığı düşünülmektedir. Yine de bazı bilim insanları kızlık zarının, mikroorganizma ya da yabancı cisimlerin vajina içine girmesini önlediğini ortaya atılmıştır. Ortasında vajinal salgıların akmasına olanak tanıyan vajina açıklığı bulunmaktadır. Ortası delik olan bir yapısı olması enfeksiyonlara karşı koruyucu olacağı tartışıldığı için bu görüş tam olarak geçerli değildir. Aslında enfeksiyonların bakire kızlarda daha ender oluşmasının sebebi bu kızların cinsel yollarla bulaşan hastalıklara maruz kalınmamasıdır. PID (pelvik enfeksiyon) ve vajinit gibi enfeksiyon problemleri aktif cinsel hayat başladığında, önemli bir bölümü cinsel yollarla bulaşan bakterilerle başlayan enfeksiyonlardır.

Bu doku ilk cinsel ilişki esnasında anatomik yapıya göre esneyip gevşer yada yırtılır ve kanar. Bu nedende ötürü bir çok toplumda kızlık zarı ile kadının bekâreti orantılı görülür. Kızlık zarının zarar görmüş olması kadında bekâretin bozulduğuna kanıt olarak gösterilir. Adli tabiplikte ise cinsel şiddete yada istismara uğrayan çocukların teşhisinde kullanılmaktadır. Günümüzde kızlık zarının fizyolojik görevlerinden çok sosyolojik fonksiyonu vardır. Kızlık zarının yapısı ve şekli embriyo döneminde şekillenir, her 1000 kadından 1′i kızlık zarı olmadan doğar. Araştırmalara göre kadınların ortalama yarısında ilk cinsel ilişki esnasında kanama olmamaktadır.

Kızlık Zarı Tipler:

 

 • Yuvarlak Tipte Kızlık Zarı: En çok rastlanılan kızlık zarı tipidir.
 • Ara Bölmeli Tipte Kızlık Zarı: Kızlık zarının bu türünde bazen cinsel ilişki zor ve ağrılı bir hal alır. Kızlık zarının çıkarılması ve vajinal girişin büyütülmesi cinsel ilişkiyi kolaylaştıracaktır. Bu sebeple cinsel ilişki sırasında ağrı sorunu yaşayan ya da ilişkiye giremeyen kadınların öncelikle bir jinekolojik muayeneden geçmeleri gerekir.
 • Yarım Ara Bölmeli Tipte Kızlık Zarı: Yarım ara bölmeli kızlık zarı tipinin işlevsel yönden bir önemi yoktur. sadece tesadüfen jinekolojik muayenelerde görülebilmektedir.
 • Yarımay Tipte Kızlık Zarı: Bu tür kızlık zarı tiplerinde de cinsel ilişki oldukça zor ve ağrılı hale gelebilir. Bu durumda jinekolog muayenesi yapılarak hymenin çıkarılması (hymenektomy) yada kızlık zarına çentik atılarak girişin genişletilmesi uygulaması (himenotomy operasyonu) yapılabilir.
 • Elek Şekli Tipinde Kızlık Zarı: Kızlık zarı üzerinde bir çok küçük delik vardır. Bu durumda cinsel ilişki neredeyse imkansız bir hal alır. Bu Son derece nadir görülen bir durumdur.
 • Dentiküler Tipte Kızlık Zarı: Son derece az rastlanan bu durumda kızlık zarının deliği ilginç bir şekil almıştır.
 • Fimbrial Tipte Kızlık Zarı: Kadınlarda fallop tüpünün son bölümü “fimbria” olarak bilinir. Bu tip kızlık zarında da görünüm tüpün fimbriasına benzer.
 • Dudak Şekli Tipinde Kızlık Zarı: İçindeki delik “dudak” şeklindedir. çok nadir görülen bir kızlık zarı görünümüdür.
 • Deliksiz Kızlık Zarı: Kızlık zarı içerisinde hiç delik yoktur. Bu sebeple bu genç kızlar 12-13 yaşı geldiğinde adet görememe, karın ve kasık ağrıları gibi nedenlerle jinekoloğa gelirler.

Deliksiz olan kızlık zarı modeli tıbbı terminolojide “imperfore hymen” olarak bilinir. Mutlaka ameliyatla açılıp vajinal geçişin sağlanması gerekir, aksi durumda endometriosis gibi kalıcı jinekolojik sorunlara zemin oluşur.