İlk Gece Mutlaka Ağrılı mıdır: Kızlık zarı kadınların %90′ından fazlasında genellikle ince ve esnek bir mukoza parçasıdır. Kadının kendisini tamamıyla hazır hissettiği durumlarda “ön sevişmeyle” bölgede gerekli ıslaklık sağlandığında, erkeğin de yumuşak davranması ve zorlayıcı hareketleri yapmaması durumunda kadın kızlık zarının yırtılması sırasında ağrı duymaz veya çok az bir ağrı duyar. Cinsel ilişki sırasında alınan hazzın ön planda bulunduğu bir durumda bu ağrının bilinçli olarak algılanması ve sonradan “hoş olmayan bir anı” olarak hatırlanma ihtimali oldukça düşüktür.

İlk İlişkide Mutlaka Kanama Olur mu?

İlk cinsel ilişki sırasında kanamanın olmaması, kültürümüzde ve diğer bazı kültürlerde kadının daha önce cinsel ilişkiye girdiğinin bir kanıtı olarak kabul edilmektedir. Bu çok büyük bir hatadır,çünkü her kadının anatomik yapısı birbirinden farklıdır. Kızlık zarı bazı kadınlarda öyle esnektir ki, penis içeri girdiğinde bile özelliklede vajina girişi yeterince ıslanmış ve kayganlaşmışsa kızlık zarı yırtılmaz. Bu duruma 100 kızdan birinde rastlanabilir. Bazı kişilerde de kızlık zarının damarlanması zayıf olduğundan zar yırtılmasa bile kanama gerçekleşmeyebilir.

Kızlık Zarının Kalın Olması İlk Gece de Sorun Olur mu?

Kalın kızlık zarı ve ilk geceBazı durumlarda ilk cinsel ilişki birinci denemede ve sonraki birkaç denemede olmayabilir. Bunun en çok görülen nedeni bilindiği gibi kızlık zarının kalın olması değildir. En çok görülen neden, genç kadının kendisini cinsel ilişkiye hazır bulmamasıdır. Bu durumda kadın kendini bırakmayacak, vajinanın girişinde yer alan güçlü kaslar kasılacak ve vajina giriş bölgesinde yeterince kayganlaşma ve ıslanma olmayacağından penisin vajinanın giriş kısmında yer alan kas ve kızlık zarı engelini aşması oldukça zordur.

Pek az da olsa diğer bir sebep de kızlık zarının ciddi anlamda kalın olmasıdır. Jinekoloji kliniğine “ilk ilişkiyi gerçekleştirememe” nedeniyle başvuran kadınların bir kısmının geçmişine arka arkaya yapılan ilişki girişimleri olumsuz sonuçlanmıştır ve muayenesinde de gerçekten kızlık zarının kalın olmasıdır. Bu gibi durumlarda bazen cerrahi işlem ile kızlık zarının hekim tarafından küçük bir işlemle açılması gerekebilir.

İlk Gece Yırtılan Kızlık Zarının Kanama Süresi Nedir?

Kızlık zarının yırtılması sırasında yırtık bazen kızlık zarından vajinaya doğru genişler. “Deflorasyon” (kızlık zarının yırtılması) kanaması olarak bilinen bu durum genellikle ön sevişmenin yeterli olmamasına rağmen yapılan girişimden kaynaklanır. Birçok durumda erkek, kadının ağrı duymasına duyarsız bir şekilde girişimi sürdürür ve yırtık olması gerekenden daha büyük olur. Normalde kızlık zarı bozulduğunda kanama en çok yarım saatte durur.

Geniş bir yırtık olduğunda ise ya hemen şiddetli bir kanama başlar ya da ilişki bitmesine rağmen uzun bir süre devam eden kanamalar olur. Yapılan jinekolojik muayenede yırtığın yeri belirlendikten sonra sınırlı uyuşturma veya geniş yırtıklarda genel anesteziyle yırtık onarılıp kanama durdurulur. Tamamen doğal bir olay olması gereken “ilk gece” bazı olaylar sonucunda aynı gece veya takip eden gecelerde Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı’na başvurulmasını gerektirebilmektedir.

Erkek İlk Gecede Nasıl Davranmalı?

 • İlk gece erkek nasıl davranmalıKalın kızlık zarı gibi, çiftlere bağlı olmayan nedenlere bağlı anormal durumlar için erkeğin ve kadının yapabileceği bir şey tabi ki yoktur.
 • Olumlu bir ilk gece için kadının yapması gereken; eşine hazır olduğu veya hazır olmadığını net olarak söyleyebilmesi, ön sevişme aşamasının kontrolünü kendi yapmasıdır. Erkek de kontrolü kadına bırakmak konusunda gönüllü olmalıdır.
 • Erkek ise kadının kendisinden farklı olduğunu kabul etmeli, bir kadının cinsel ilişkiye hazır olmasının erkekten daha fazla sürdüğü gerçeğini göz önünde tutulmalıdır.
 • Daha sonraki cinsel ilişkilerde aynısı olabilecek ilk gecede erkek, kadının kendini sıkmaması ve rahatlaması için elinden geleni yapması ve sabırlı olması gerekir.
 • Kadının ileri cinsel yaşamını da göz önünde bulundurarak erkek ilk ilişki sırasında aşırı zorlayıcı hareketleri yapmamalıdır.
 • Bunun erkek içinde son derece sıkıntı yaratan bir durum olduğu göz önünde tutulmalıdır.
 • Kadının ilk cinsel ilişkisinde erkeğin üzerine düşen görev fazla olacağından, onda da korku ve gerginlik olması doğaldır. Erkekler bunun için cinsel birleşmeden sonra “nasıldım ama?” gibi konuşmalar yapabilir. Fakat kadının psikolojisini göz önüne alarak bundan kaçınıp “nasıl hissediyorsun?” şeklinde sorular sorması daha doğru olacaktır.
 • İlk Gece

  İlk gece, kişilerin evlendikten sonra cinsel ilişkiye girdikleri ilk günü ifade etmektedir. Pek çok kimse, cinsel ilişkiyi evlilik öncesinde deneyimlemediklerinden ötürü ilk geceden oldukça korkmaktadır. İnsanların bu korkuyu yaşamasının çeşitli sebepleri bulunmaktadır. bu sebeplerden bir tanesi, halk arasında doğru bilinen yanlışlar olarak karşımıza çıkmaktadır. Kişi, çevresinden duyduklarından ötürü yanlış bilgilere ulaşmakta ve bu bilgiler ışığında, ilk gece korkusu adı verilen bir korku yaşamaktadır.

  Bu korkunun, konunun uzmanları tarafından çeşitli şekillerde tedavi edilmesi gerekmektedir. Bu konuda çeşitli tedavi yöntemleri bulunmaktadır. Bu korku hem kadın hem de erkeklerde görülebilmektedir. Toplumdaki yanlış algılardan bir tanesi de bu korkunun çoğunlukla kadınlar tarafından yaşandığına dairdir. İlk gece korkusu, kişinin çeşitli nedenlerden ötürü bir korku yaşaması ve bu nedenle kasılarak cinsel ilişkiye girme konusunda zorlanma yaşaması olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu korkunun meydana gelmesinde çeşitli etkenler bulunmaktadır. Fakat neden ne olursa olsun, bu korkuya dair tedavi yönteminin uygulanması gerekmektedir.

  İlk Gece (Gerdek Gecesi) Nedir?

  Gerdek gecesi yahut ilk gece, evlenen çiftlerin cinsel ilişkiye girdikleri ilk gün olarak karşımıza çıkmaktadır. Gerdekte çiftler, birbirlerini cinsel yönden tanımaya başlamaktadır. Çoğu çift, evlendikleri zaman çevrelerinden gelen tepkilerden ötürü gerdek gecesinde cinsel ilişki yaşama konusunda üzerlerinde bir baskı hissetmektedir.

  Gerdek gecesi tabiri önceki yıllarda oldukça yoğun kullanılan bir tabirdi fakat günümüzde bu tabire, bilhassa büyük şehirlerde çok fazla başvurulmamaktadır. Gerdek gecesi için bazı insanlarda yoğun bir korku oluşabilmektedir. Bazı kişiler, oldukça şiddetli bir korku yaşadıklarından ötürü cinsel ilişkiye girememektedir. Bu nedenle gerdek gecesi korkusunun uygun teddavi yöntemleri ile giderilmesi çiftler için oldukça önemlidir. Peki ilk gece korkusunun sebepleri nelerdir? Kişiler niçin böyle bir korkuya maruz kalmaktadır?

  İlk Gece Korkusunun Nedenleri Nelerdir?

  Gerdek gecesi korkusu çeşitli sebeplerden ötürü yaşanmaktadır. Bu sebeplerin belirlenmesi gerekmektedir. Korkunun gerçek sebebi bulunduğunda, tedavi yöntemi de ona göre belirlenmektedir. Kişi ilk gece korkusu yaşadığında, cinsel ilişki yaşaması oldukça zorlaşmaktadır. Bu nedenle bu korkunun alanında uzman olan doktorlar tarafından giderilmesi gerekmektedir. Peki gerdek gecesi korkuları nelerdir? Bu korkuları şu şekilde sıralanabilmektedir:

  1. Kişideki cinsel eğitim eksikliği,
  2. Ülkemizde cinsellik konusunda yıkılmayan bir tabunun bulunması,
  3. Cinsellik kavramının bir kısım insan tarafından utanılacak bir kelime olarak algılanması,
  4. Kişinin geçmişinde cinsel istismara uğramış olması,
  5. İlk ilişki sonrasında hamile kalma konusunda bir endişenin olması,
  6. Kişilerin, aile baskısı nedeni ile evlilik yapması,
  7. Kişinin ilk cinsel tecrübesinin kötü olması,
  8. İlk ilişkide kanamanın yoğun olacağından endişe edilmesi

  gibi korkular, ilk gece korkuları olarak karşımıza çıkmaktadır. Peki kişinin bu korkuyu yenebilmesi amacıyla gitmesi gereken bölüm nedir?

  İlk Gece Korkusunu Yenebilmek için Hangi Bölüme Gidilir?

  İlk gece korkusu, tedavi edilmesi gereken bir korku olarak karşımıza çıkmaktadır. Çünkü bu korkunun artması halinde çiftler, bu korkudan oldukça fazla etkilenmektedir. Birçok kimse, bu konuda hangi bölüme gitmesi gerektiği konusunda bir merak içerisinde olmaktadır. Gebelik korkusunun tedavi edilebilmesi amacıyla Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanına başvurulması gerekmektedir. Doktor, korku içerisinde bulunan bireyin fizyolojik yapısını incelemekte ve sorun yaşatacak bir durumun olup olmadığını tespit etmektedir. Peki ilk gece korkusunun tedavisi nasıl gerçekleştirilmektedir?

  İlk Gece Tedavisi Nasıl Yapılır?

  İnsanların gerdek gecesi için çeşitli korkuları bulunmaktadır. Bu korkuyu yaşan kişilerin Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanına görünmesi gerekmektedir. Daha önce de belirttiğimiz gibi doktor hastayı incelemekte ve hastanın cinsel ilişkiye girmesine engel olan bir sıkıntısı olup olmadığını belirlemektedir. İlk gece korkusu için başvurulacak ilk tedavi yöntemi, kişiye cinsel eğitimin verilmesidir. Çünkü bu korku, çoğunlukla cinsel eğitim eksikliğinden kaynaklanmaktadır. Kişi konu hakkında detaylı bilgiye sahip olmadığında, çevresinden duyduğu yanlış bilgilere inanmakta ve bu bilgiler nedeni ile yoğun bir korku içerisine girmektedir.

  Öte yandan biyolojik yönden kendi cinsel organı hakkında yeterli bilgiye sahip olan kişi, ne yaşayacağını bildiği için korku duymayacaktır. Bu nedenle cinsel eğitim, oldukça önemlidir. Biyolojik bilgiye sahip olan kişi, psikolojik olarak da kendini rahat hissedecektir. Korkunun ilerlemesi halinde vajinismus olarak adlandırılan bir hastalık ortaya çıkmaktadır. Bu hastalık, kişinin cinsel ilişkiye girmek istemesine rağmen ilişki yaşayamaması olarak bilinmektedir. Kişi, yaşadığı korku nedeni ile kasılmaktadır. Kasıldığı için de partnerini itmektedir. Sorunun çeşitli tedavi yöntemleri ile tedavi edilmesi gerekmektedir.