Toplum içinde yalnızca kadınları etkilediği düşünülen HPV virüsü erkekler içinde tehdit oluşturan ve 100 den fazla türü olan bir virüstür. Cinsel yollarla bulaşır. Bazı çeşitleri kadınlarda rahim ağzı kanserine neden olabilmektedir. Erkeğin genellikle taşıyıcı durumda olduğu bilinse de, virüsün bazı çeşitleri erkek sağlığına da ciddi şekilde etki etmektedir. HPV kavramı; “Human Popilation Virus” diğer bir deyişle “insan siğil virüsü” nün baş harflerinden meydana gelmiştir. Cinsel yollarla bulaşan bu virüs, ten temasıyla da bulaşabilmektedir.

HPV Nasıl Bulaşır?

Hpv Virüsü Nedir Nasıl BulaşırHpv virüsünün şu ana kadar 100 den çok türü tanımlanmıştır. Tanımlanan türlerinin 5 ve 6. Çeşitleri insanlarda çok fazla görülebilir ve genital bölgelerde siğil olarak ortaya çıkar. Bu siğiller, ellerde, kollarda ,parmaklarda oluşan siğillerden daha farklıdır. Cinsel yollarla bulaşan bu virüs, tam bir cinsel ilişki gerçekleşmese bile, virüs ten temasıyla da kişiden kişiye geçebilmektedir.

Virüs derideki çatlaklardan vücudun içine girer ve orada büyümeye başlar. Genelde vücut bağışıklık sisteminin etkisiyle virüsle savaşır ve %90’a kadar virüsü yok eder. %10 luk kısımda ise virüs uzun zaman pasif kalabilir. Vücut direncinin azaldığı ağır gripler, kemoterapi uygulamaları, ağır alerjiler, kanser hastalığı,derin üzüntüler gibi durumlarda ciltte siğiller halinde hastalık ortaya çıkmaya başlar.

HPV’NİN Belirtileri nelerdir?

HPV virüsünün en baskın özellikleri genital bölgede çıkan ve kabarcığa benzer siğillerdir. Bazı durumlarda bu siğiller makat kısmında da oluşabilmektedir. Siğiller çeşitli şekillerde görülebilir. Genellikle belirli bölgelerde toplu olarak görülmektedirler.

Erkek ve kadında ki etkileri nelerdir?

hpv etkileriVirüsün erkeklerde görülen türleri 6.11 ve 18. Virüslerdir. Bunlardan 6 ve 11′inci türler daha fazla siğil yapmakta, 16 ve 18′inci türler de siğil yapmakta ve kansere yol açabilmektedir. Bu virüse erkeklerde penis, bacak arası,testis, kasıklar, bazen penisin içinde ve mesanede görülebilir. Erkeklerde HPV penis kanserine sebep olabilmektedir. Makat kısmında ve kalın bağırsağın son bölümü olan rektum bölgesinde de kanser vakalarına rastlanmaktadır. Aynı zamanda erkeklerde damar, geniz, dil, bademcik, yemek borusu ve gırtlak kanserinin de HPV virüsünden kök aldığı belirlenmiştir. Erkeklerde uzun süre gizli bir şekilde kalabilen bu virüs, cinsel ilişki ve apış arası temasıyla kadınlara bulaşabilmekte ve onlarda da vulva, bacak arası, makat bölgesi, vajina, rahim ağzında rahim ağzı kanserine neden olabilmektedir.

HPV’den Nasıl korunmalı?

HPV den korunmak için yalnızca prezervatif kullanmak yeterli olamamaktadır, Korunmanın en iyi yolu tek eşli bir cinsel yaşama sahip olmaktır. Cinsel temas ile bulaştığından yayılması çok hızlı gerçekleşir.

Hastalık belirtilerinde ne yapılmalıdır?

Erkekler kendilerinde siğiller yani deride kabarcıklar gördüğünde bir hekime gitmeli, tanı koyulmalı ve sonra bu siğillerin en az bir tanesinden örnek alınıp tahlile götürülmelidir. kalan siğiller ise yakılmalıdır. Tedavide yakmak kadar dondurmak yada cerrahi olarak almak ve bazı küçük siğillerde de siğile karşı etkili kremler sürerek tedavi edilebilmektedir. HPV’nin bulaşmasıyla erkeğin kendisinde veya ilişkiye girdiği kadında siğil ya da kanser şeklinde kendini göstermesi bazen çok uzun sürmekte hatta onlarca yılı alabilmektedir. Bu nedenle evlenmeden önce bu virüsü almış bir erkeğin eşinde ilerleyen zamanlarda bu siğillere rastlanabilir.

Aşı olmak faydalı olabilir mi?

HPV aşısı, özellikle 6, 11, 16 ve 18′inci türlere karşı etkili oluyor. 3 kere yapılan aşının tamamlanması durumunda bugünkü bilgilere göre yaşam boyu dört türe karşı tam korunma sağlanıyor. Bu nedenle bu aşının cinsel ilişkiye girmemiş kız ya da erkeklerde yapılması durumunda tam korunma mümkün olacaktır.

HPV Aşısı

HPV aşıları virüs benzeri partiküller içeren en fazla virüsün yaptığı etkiyi oluşturmadan sadece vücudun immün mekanizmasını harekete geçirerek kişinin uzun zamanlı HPV’ye dirençli hale gelmesini sağlayan aşılardır. HPV aşıları vücutta olan ya da siğilleri ve virüsü temizlemez, tedavi etmez. Aşı yalnızca ilerleyen zamanlarda alınabilecek virüs türlerinin vücuda alınmasını önlemek için koruyucu amaçlı yapılır. Bu sebeple 9-26 yaş arasında ki cinsel ilişkiye girmemiş olan genç kızların rahim ağzı kanser aşı programına girmesi büyük önem arz etmektedir. Etkinliği biraz azalsa da HPV aşılarının 40 yaşına kadar olunmasında bir sakınca yoktur.