Anne adayının en rahat ettiği pozisyon seçimi için okuduğunuz bu yazı sizin için yol gösterici olacaktır. Hamilelik sürecinde cinsel ilişkiye girmek için en sık tercih edilen pozisyonlar arasında kadının üstte olduğu cinsel ilişki pozisyonları ve makas pozisyonu gibi önemli, pozisyonlar tercih edilmelidir. Bu durum daha çok Anne adayı için önemlidir. Gebeliğin ilk dönemlerinden son dönemine kadar Sizin için oldukça iyi bir yazı içeriğidir.

Hamilikte eşlerinin birbirine olan yakınlığı bu sürecin en sağlıklı şekilde geçirilmesi için önemlidir. Hamilelikte seks pozisyonları hamilelikte eşlerin birbirini arzularken hem bebeğin hem de anne adayının sağlığı ve zorluk yaşamaması için en doğru şekilde seçilmelidir. Hamilelikte seks pozisyonları doğru seçildiği takdirde hiçbir sorun yaşanmadan cinsellik devam ettirilebilmektedir. Anne adayının hamilelikte cinsel istek duyması da oldukça önemlidir ve buna göre doğru adımlar atılmalıdır. Bu durum her kadın için aynı olmadığı gibi aslın da tam zıt anlamı ile değişkenlik gösterebilir. Kimi kadın çok daha istekli olurken bazıları da isteksiz olurlar.

Hamilelikte cinsel isteksizlik nedenleri nelerdir?

Hamilelikte kanama yaşanabilen bir durumdur. Anne adayları gebelikte kanama artışı yaşadıklarında endişe duyabilirler. Hamilelikte kanama nedenleri kişiden kişiye göre değişse de mutlaka doktorunuzu bilgilendirmelisiniz. Rahim içinde ve rahim ağzında yumuşama meydana gelmesi de kanamaya neden olabilmektedir. Hamilelikte genital bölgede renk değişiklikleri, artan akıntılar ve dış genital organlarda büyüme de beklenen durumlardır.

Anne adayının hamileliğin ilk 3 ayında cinsel istek artışı sıklıkla yaşansa da 2. Trimester dönemde cinsel istekte azalma meydana gelebilir. Hamilelikte cinsel arzuların azalması durumuna mide ekşimesi, hazımsızlık, halsizlik gibi semptomlar da cinsel isteğin azalmasının nedenleri arasında sayılabilmektedir. Hamilelik fizyolojisi hormonal olarak vücutta büyük değişimler yaşanmasına neden olur. Bu nedenle hamilelikte kadının orgazm olması oldukça önemlidir. Hamilelikte seks pozisyonları da kadının orgazm olması için de oldukça önemlidir.

Hamilelikte cinsel ilişki pozisyonları bebeğimin cinsiyetini etkileyebilir mi?

Hamilelik mitleri oldukça fazladır.  Hamilelikte cinsel ilişki pozisyonları cinsiyet belirleme için hiçbir şekilde işe yaramaz. Bebeğin cinsiyeti kromozom sayısına ve genetiğe göre oluşur.

Hamilelikte cinsel ilişki düşüğe sebep olur mu?

Hamilelikte cinsel ilişki pozisyonları, hamilelikte seks gibi şeyler düşüğe neden olmaz. Düşük yapma çoğunlukla sağlıklı olmayan bir fetüsün doğru tutunamamasından kaynaklı gelişen bir durumdur.

Hamilelikte cinsel ilişki pozisyonları seksi doğuma kadar devam ettirebilmek için olanak sağlar. Araştırmalar tıbbi bir zorunluluk olmadığı durumda doğuma kadar çiftlerin cinsel birlikteliğe devam edebileceklerini kanıtlıyor. Hamilelikte ilişki pozisyonkları doğru seçildiği takdirde doğumu da kolaylaştırabiliyor.

Hamile iken de eşinizin cinsellik ilişki sırasında prezervatif kullanması hamilelikte enfeksiyondan korunma için oldukça önemlidir.

Hamilelikte cinsel ilişki pozisyonları hangileridir?

Anne adayları ile eşleri hamilelikte seks pozisyonları açısından çok da fazla seçeneğe sahip değillerdir. Normal bir cinsellikten farklı olarak gebelikte seks anne karnında bir bebeğin olması nedeniyle daha temkinli davranılmasını gerektirir.

Kadının doyuma ulaşması gebelikte cinsel ilişki pozisyonları seçimi için büyük önem taşır ve bu pozisyonlarda erkeğin de zorlanamamasını gerektiren pozisyonlar olması gerekir.

Hamilelikte cinsel birleşme pozisyonları için aşağı belirttiğimiz pozisyonlar arasından seçim yapabilirsiniz.

Cowgirl (anne adayının üstte yer aldığı pozisyon)

Anne adayının üstte olduğu pozisyon
Kadınların üstte olduğu pozisyon neredeyse her zaman kadının en zevk aldığı pozisyonlardan birdir. Hamilikte de kadının üstte olduğu cinsel pozisyon gerek zevk ve orgazm gerekse de rahatlık konusunda en sık tercih edilen hamilelikte cinsel ilişki pozisyonları başında gelir. İlk trimesterde tercih edilebilen bir pozisyondur.

Anne adayının, erkeğin üzerinde oturarak ilişkiye yön vermesi daha çok keyif almasını sağlarken orgazm olmasını da kolaylaştırır.

Hafif kıvrılıp yan yatarak ilişkiye girilebilir
Yan yatarak ilişkiye girmek

Hamilelik için en güvenli seks pozisyonu kadının hafif yan kıvrılarak yattığı erkeğin kadının arkasında olduğu pozisyondur. Hamilelikte cinsel ilişki pozisyonları arasında gerek anne gerekse de baba adayının en az enerji sarf ettiği pozisyonlardan biri de bu seks pozisyonudur. İlk trimester için en çok tercih edilebilen bir pozisyonlardan biridir.

Makas pozisyonu
Makas pozisyonu

Hamilelikte seks yapmak isteği olan çiftlerin en çok kullandığı pozisyonlardan biri olan makas pozisyonu anne adayının en az yorulduğu pozisyonlardan biridir. Hamilelikte en sık tercih edilen seks pozisyonları arasında bulunan makas pozisyonunda orgazm olmak daha zor olabilir ve diğer pozisyonlara göre kadının orgazm olmasını güçleştirebilir. Erkeklerin orgazm olması ise bu pozisyonda oldukça kolaydır. İlk 3 aylık dönem de tercih edilebilen bir pozisyondur.

Kanepe pozisyonu
Kanepe pozisyonu

Bebeğe zarar vermeden misyoner pozisyonu uygulamak isteyen çiftlerin en sık tercih ettiği kanepe pozisyonu 20. Haftaya kadar tercih edilebilir. Kadının bir kanepe ya da masa üzerinde pasif olarak yattığı erkeğin ise aktif olduğu bir pozisyondur.

Doggy style (köpek pozisyonu)
köpek pozisyony

Hamilelikte cinsel ilişki pozisyonları için en rahat ve keyifli pozisyonlardan biridir. Sırtta, bel kısmında da ya da herhangi bir bölgede ağrı hissedilirse yastıkla destekleme yapılması tavsiye edilir.

69 pozisyonu

69-pozisyonu

Vajinal seks istemeyen çiftlerin en çok tercih ettiği hamilelikte cinsel ilişki pozisyonları arasında 69 pozisyonu gelir. Son üç aylık dönemde bu pozisyon sizi zorlar bu pozisyonu deneyin, hızla büyüyen karnınız birçok hamilelikte cinsel ilişki pozisyonları için sizi her geçen gün zorlayacaktır.

Spooning (kaşık) pozisyonu
Kaşık pozisyonu

Hamilelikte cinsel ilişki pozisyonları için seçilen bir diğer pozisyon da kaşık pozisyonudur. Hamileliğin ileri dönemlerinde karnın büyümesi ile cinsel birliktelikte zorlanmalara neden olabileceği için hamilelikte kaşık pozisyonu gayet uygun ve kullanışlıdır. Yan yana uzanarak hareketin minimum düzeyde olduğu pozisyon son derece uygun bir seks pozisyonudur.

Cross (çapraz)
Çapraz pozisyon

Hamilelikte cinsel ilişki pozisyonları için en karışık görünse de çapraz seks pozisyonu en kolay ve zahmetsiz olan pozisyondur. Anne adayının sırt üstü yatıp enerji sarfının erkekte olduğu bu pozisyon oldukça uygun bir gebelikte seks pozisyonudur.

Hamilelikte kaçınılması gereken cinsel ilişki pozisyonları

Misyonerlik pozisyonu denen ve kadının altta olduğu pozisyon hamilelikte seks için tercih edilmemesi gereken pozisyonların başında gelir. Deneme yanılma yöntemi de en doğru hamilelikte cinsel ilişki pozisyonları için oldukça etkili bir yöntemdir.