Gebelik testleri nasıl sonuç veriyor, bunu anlamak için önce hamilelik oluşumu hakkında bilgi verelim. Hamilelik erkekten alınan spermin kadının yumurtalıklarından gelen yumurta hücresini döllediği andan sonra başlar. Bebek, o andan 8. haftanın bitene kadar olan zaman aralığında embriyo, 8. haftadan sonra ki doğuma kadar olan dönemde ise fetus olarak isimlendirilir.

Embriyo, endometrium denilen rahim içi dokuya yerleştiği andan itibaren (5-6 gün sonra yerleşir)HCG (human chorionic gonadotropin) denilen gebelik hormonu, embriyoyu kaplayan hücrelerce salgılanmaya başlar. Hamilelik testlerinde önemli olan nokta, bu gebelik hormonunun saptanmasıdır.
Gebelik Testi ve HamilelikHamilelik ilerledikçe kanda zamanla artan β-HCG, belli bir eşik düzeyini geçtikten sonra idrarda da görülmeye başlar ve idrarda hamilelik testinin olumlu hale gelmesini sağlar. Kana yapılan hamilelik testi de kandaki B-HCG’nin düzeyini belirler. O yüzden kan testi, daha adet gecikmesi bile görülmeden gebeliğin varlığı ya da yokluğunu saptayabilir. İdrar testleri hiçbir zaman kan testinin güvenilirlik düzeyine ulaşamaz. İdrar testinde hamileliğin varlığı belirlendiğinde yanlışlık olma ihtimali düşüktür; fakat yokluğu saptandığında erken gebelik ihtimali göz önünde tutularak testin bir süre bekledikten sonra tekrarlanması gerekir. (erken gebeliklerde idrar testi gebeliği saptayamayabilir.). Bu durum kan testi için de oldukça düşük bir olasılıkla geçerli olabilir.)

Kanda ölçülen BETA-HCG hormonu, idrar testinin belirleyemediği ya da ultrason ile anlaşılamayan gebeliklerin tespitinde kullanılmasının yanında, düşük, dış gebelik, mol gebeliği (üzüm gebeliği olarak da adlandırılır.) gibi durumların teşhisinde ve takip edilmesinde de kullanılan çok geçerli ve değerli bir testtir.

İdrarda Hamilelik Testi Cinsel İlişkiden ne Kadar Sonra Sonuç Verir?

İdrarda gebelik testi çok hızlı sonuç vermez. İlişkiden hemen sonraki günlerde sonuç alınamaz. Çoğunlukla doğru sonuç alınabilmesi için adet gecikmesi olana kadar beklenip o günlerde testin yapılması gerekir.

Ultrason ve Gebelik TestleriBunun nedeni: İdrarda hamilelik testi hamileliğe bağlı oluşan HCG hormonunun anne rahminde idrara geçmesi sonucunda idrarda bulunması mantığına dayanır. Hamilelik yumurtlama zamanına yakın günlerde ilişkiye girildiğinde oluşabilir. Yumurtlama dönemine yakın olmuş bir ilişkiyle gebelik oluşsa dahi bu gebeliğin rahme kadar ilerlemesi ve rahime tutunması 6 ile 10 gün arasında devam eder. Rahme yerleşmesinin hemen ardından gebelikten salgılanan HCG hormonu annenin kanına geçebilir. Hatta gebelik rahme yerleştikten sonra bu hormonun annenin kanına ve oradan da annenin idrarına girmesi de bir kaç gün alabilir. tüm bunlardan ötürü kısacası yumurtlama dönemine yakın ilişkiye girildikten sonra hamilelik meydana gelirse bu hamileliğe bağlı olarak salgılanan HCG hormonunun annenin idrarına girmesi için hemen hemen 15 gün kadar bir zaman geçmelidir.

Bu da ortalama bir sonraki adet dönemini bulur, yani gebelik olmuşsa buna bağlı olarak adetin gecikeceği zamana denk gelir. Bu nedenle gebelik oluşma ihtimali olan bir ilişkiye girilmişse idrarda gebelik testi adet gecikmesi durumunda yapılmalıdır. Bu testte gebelik olmadığı sonucunu görürseniz güvenilirliği arttırmak için 1 hafta sonra test tekrar yapılmalıdır. Bu şekilde yapılan ilk testte %90 olan güvenilirlik yapılan ikinci testte %95′lere kadar ulaşır.

Testin pozitif (gebelik var) çıkması negatif (gebelik yok) çıkmasına göre daha güvenilirdir. Her şeye rağmen her tür adet gecikmesinde test ne sonuç verirse versin doktora başvurmalısınız çünkü test hamile olduğunuzu gösterse bile bu normal bir hamilelik olmayabilir, dış gebelik ihtimali vardır. Test hamile olmadığınızı gösterse bile fark etmeden gebe kalabilirsiniz.

Gebeliğin Ultrasonla Belirlenmesi:

Adet günü bir hafta geciktiğinde yani gebelik 5 haftayı bulduğunda vaginal ultrason ile gebelik kesesi görülebilir; karından yapılan (abdominal) ultrasonla görülebilmesi için en az 6 haftadır hamile olmanız gerekir, yani adetin 2 hafta geç olması gerekir.

Kandaki gebelik testi (BHCG) değeri 1500′ü bulduğunda transvajinal ultrason ile gebelik kesesi gözlenebilir. BHCG değeri 2000-3000′i bulduğunda karından yapılan ultrason ile gebelik kesesi görülebilir, daha önce bakılırsa görülemez.

Gebelik testi pozitif olması vücutta gebelik olduğunun kesin kanıtıdır fakat bu gebelik normal ve sağlıklı bir gebelik olmayabilir, rahim içinde veya dışında (dış gebelik) olma durumu vardır. Gebeliğin rahim içinde olup olmadığı yalnızca ultrasonla belirlenebilir, bunu idrar veya kanda yapılan gebelik testleri belirleyemez.