Kendinizi hamilelik testine tabi tuttunuz ve hamile olduğunuzu mu öğrendiniz? Hamileyken neyi nasıl yapmanız ve nasıl davranmanız konusunda bilgileriniz kısıtlı mı? Size hamilelik hakkında bilmeniz gereken her şeyi anlatacağız.

Gebelik, erkekten gelen sperm ile kadınının sahip olduğu yumurtanın döllenmesinden doğuma kadar geçen 40 haftalık dönemdir. Bu süre zarfında, dikkat etmeniz gereken şeyleri sizin için aşağıya sıraladık.

Hamile olduğunuz dönemde yiyip içtiklerinizin, bebeğinizin büyümesi ve gelişmesi, vücudunuzun da oluşan değişikliklerle başa çıkabilmesi için yeterli enerji ve gıdaları sağlayacak şekilde olmasına dikkat etmeniz gerekir. Zira nasıl beslendiğiniz bebeğinizin gelişimi açısından çok önemlidir. Kötü bir beslenme; alkol, sigara gibi zararlı şeylerin aşırı boyutta tüketilmesi, bebeğin sağlığını doğrudan etkileyebilir. Bu dönemde daha çok süt ürünlerini, sebze ve meyveyi, pirinç, patates ve ekmek gibi içerisinde nişasta barındıran yiyecekleri tercih etmelisiniz.

Dikkat etmeniz gereken bir diğer husuta hamilelik sırasında vücutta meydana gelen değişikliklerdir. Çünkü hamilelik sırasında annenin vücudu sürekli bir değişim içerisine girer. Hamilelik, annenin ruh haline yansıdığı gibi ayrıca tüm dokularını ve hareketlerini etkiler. Bu dönemde anne süt vermeye hazırlanır, rahminde değişikler meydana gelir. Bu nedenle annede aşırı sinir ve gerginlik olabilir. Annenin üzerindeki bu gerginliği spor yoluyla atması taraftarıyız.

Spor yapmak bilinenin aksine hamilelikte anneyi koruyan önemli bir unsurdur. Spor yaparak hem kendi sağlığınızı, hem yavrunuzun sağlığını koruyabilir ve üzerinizdeki siniride atabilirsiniz. Bizim bu konudaki tavsiyemiz bol bol yüzmeniz ve bisiklete binmeniz olacaktır.