Evde Düşük Yapmak Oldukça Riskli ve Tehlikelidir

Evde Düşük Yapma Yöntemleri, Evde Düşük Nasıl Yapılır? gibi sorularla yoğun olarak karşılaşıyoruz. Bu kesinlikle tehlikeli bir yöntemdir. Kesinlikle tavsiye edilmez. Bildiğiniz gibi bu konu ağırlıklı olarak büyüklerimizden öğrendiğimiz yöntemlerdir.

Türk toplumunda kadınlar, Uygurlardan bugüne kadar çocuk düşürmek için bedeni ovmak, bedene vurmak, yüksek yerlerden atlamak, bedenleri sıkıştırmak gibi ilkel yöntemler uyguluyor. Evet belki bu yöntemler ile o dönemlere ait bir çok kadın düşük yapmış olabilir ancak günümüz çağında bu gereksiz ve çok tehlikelidir.

Doğu Türkistan’da bulunan Turfan kenti ve çevresinde Alman arkeologlarınca yapılan kazılarda ortaya çıkarılan eski Uygur yazmaları arasında bulunan tıp metinlerinde, o dönemde Budizm’in yasaklarına rağmen çocuk düşürmeye ilişkin önerilerin yer aldığını bildirdi.

Türkiye’de yapılan araştırmalarda, sağlığa zararlı geleneksel çocuk düşürme yöntemlerinin sıkça kullanıldığını öne süren Gürgan, bir doğu ilinin merkezinde yapılan araştırmada, evli kadınların yüzde 19.7’sinin düşük yapmak amacıyla geleneksel yöntemleri kullandığının ortaya çıktığını bildirdi.

Bu yöntem kırsal alanlarda kullanılmaya devam ediyor olsa da olumsuz etkiler doğurabilir. Gebelik Sonlandırma konusunda kesinlikle doktorunuza başvurmanız gerekiyor. Günümüz de neredeyse 10 dakika gibi bir sürede Kürtaj işlemi yasal olarak yapılabiliyor. Evlilik dışı ilişkiler de ise mahkeme kağıdı olması gereklidir. Bu konuda devletimiz oldukça hassas ve duyarlıdır. Lütfen ilgili mercilere başvurmaktan çekinmeyiniz.