Kızlık zarı meselesini tabu haline getiren ailelerin ve çiftlerin evlendikleri ilk gecenin sonunda soluğu jinekolojik muayenede almalarının en önemli sebebi esnek kızlık zarı yapısıdır. Bu kızlık zarı tipinde doku oldukça esnek ve bir o kadar da ince olduğu için kanama gerçekleşmemesi aileler başta olmak üzere çiftlerin de mutsuz olmasına neden olmasıdır. Muayene sonucunda kadın doğum uzmanı bunun zarın esnek olmasından kaynaklandığını ne kadar anlatsa da genellikle kişiler buna inanmaktan kaçınmaktadır.

İlginizi Çekebilir: Yapay Kızlık Zarı

Sadece bilgili ve eğitimli kişilerde böyle bir açıklamaya inanma eğilimi olmakla birlikte sayı oldukça azdır. Bekâretin sadece bir kızlık zarından gelen kana bağlanması ne kadar yanlışsa, esnek doku yüzünden kanama olmadığında hayatınızı kabusa çevirmeniz de bir o kadar yanlış bir davranıştır. Peki, nedir bu işin aslı, hymen neden esnek olur tüm soruları cevaplandırmak işin uzmanı olarak görevimizdir.

Esnek Kızlık Zarı Neden Kanama Yapmaz?

Vajinanın 1-2 cm iç kısmında vajinal mukotik dokudan oluşan kızlık zarının pek çok çeşidinin bulunması kalıtsal özelliklerin etkisiyle gayet normaldir. Esnek kızlık zarı yapısı da bunlardan bir tanesidir. Genellikle yarım ay şeklindeki kızlık zarı tipinde esnek yapı gözlenmektedir. Bunun sebebi diğer zar tiplerinde olduğu gibi vajina girişini alt ve üst kısımdan tamamen çevrelememesidir. Bu esnemeye sebebiyet vermekte, zar yapısı gereği daha ince olacağından da kılcal damarlanmayı azaltmaktadır. Hem kılcal damarların az olması hem de zarın esnek olmasından dolayı daha zor yırtılması hatta çoğu kez doğumda dahi yırtılmaması kanamanın olmasının en büyük engelleridir.

Esnek Kızlık Zarı Nasıl Anlaşılır?

Genellikle kişiler kızlık zarı tiplerinin kendi dışarıdan muayeneleri sonucunda anlaşılabileceğini düşünmektedir. Ancak böyle bir durum söz konusu değildir. Durumun anlaşılabilmesi için mutlaka uzman bir kadın doğum uzmanına jinekolojik muayene yaptırılması gerekmektedir. Aynı durum esnek kızlık zarı için de geçerlidir.

Teknolojik verilerin bu denli değiştiği günümüzde uzmanından bilgi istemek kadar doğal bir şey yoktur. Bu nedenle eğer kızlık zarı muayenesi olunacaksa doktorun söylediklerine de inanılmalıdır. Çünkü uzman doktorların size yalan söylemek için ellerinde hiçbir nedenleri bulunmamaktadır. Bir doku parçası yüzünden asla yuvaların yıkılmasına izin vermemek en doğru yaklaşımdır.