Adetliyken hamile kalınır mı? her zaman bayanların merak ettiği konuların başında gelmiştir. ilk olarak belirtmek gerekirse evet, düşük bir ihtimal de olsa bu dönemde hamile kalınabilir. Bu gerçek düzenli adet gören kadınlarda böyle değildir, bazen kadınlar düzensiz bir kanama olduğunda örneğin bir yumurtlama kanamasında gebe kalabilirler. Bilimsel olarak normal adet gören bir kadının gebe kalma olasılığı yoktur.Yeri gelmişken düzeni adet gören kadınlarda 9-17. günler tehlikeli günlerdir.

Adet kanaması aslında kadının gebe kalamadığını ve kalınlaşan rahim içi mukozasının kan şeklinde dökülmesinden ibarettir. Yumurtlama dönemi olan ortalama 14. günde gebelik oluşmazsa rahim içi mukozasını kalınlaştıran hormonal düşmeye başlar rahim içi mukozasının içinde nekroz alanları oluşur ve kalınlaşan rahim içi mukozası kan şeklinde dökülmeye başar. Adet dönemleri arasında genelde 28 gün vardır ve bu süreç yine aynı mantıkla düşünülürse, bir sonraki yumurtlama döneminin başlaması anlamına gelir.

Sperm hücreleri rahim içinde 72 saate kadar canlı kalabilme özelliğine sahiptir. Bazı kadınların vajinal florası, sperm hücrelerinin 72 saatten daha uzun süre canlı tutabilme ve işlevini koruyabilme özelliği taşır. Bunun nedeni her kadının hormonal düzeninin ve haliyle de metabolizma çalışma dengesinin diğer kadınlardan farklı olmasıdır.

Adet kanaması bazı kadınlarda kısa sürer ve ardından lekelenme olarak devam eder. Adet sonrası lekelenme döneminde hamile kalma ihtimali yüksektir. Çiftlerin bu dönemde, yumurtlama dönemine daha birkaç gün olduğunu düşünerek korunmasız olarak cinsel ilişkiye girmeleri, gebelik ile sonuçlanabilmektedir. Bu durum sanıldığından çok daha fazla karşılaştığımız bir durumdur. Bu nedenle adetliyken hamile kalma ile karşı karşıya gelmek istemiyorsanız, adetliyken korunmasız cinsel ilişkiye girmemelisiniz. Ama yukarıda anlattığım gibi en önemli günler 9-17. Günler arasındadır.

Eğer adetliyken cinsel ilişkiye girmek istiyorsanız en doğru doğum kontrol yöntemi partnerinizin prezervatif kullanmasıdır. Prezervatif kullanımı adetliyken hamile kalma riskini büyük ölçüde engellemekle birlikte aynı zamanda kadını olası genital enfeksiyondan korumak için de önemli bir araçtır. Adetliyken ilişkiye girmek enfeksiyon riskini arttırır. Rahim içinde aktif kanamanın olması, enfeksiyon oluşma ihtimalinin normal dönemden daha fazla olmasına neden olmaktadır.

Adetliyken Hamile Kalma Riskine Dikkat

Adetliyken hamile kalma ihtimalinin düşük de olsa her zaman var olduğunu bilerek hareket etmek her zaman en doğru şekilde gebelikten korunma sağlayacaktır.

Adetliyken hamile kalma ihtimalinin en yüksek olduğu gün genellikle adetin 4. günüdür. Adetin 4. günü çoğu kadının yumurtalıklarında, yumurtlamanın meydana geldiği gündür. Bu nedenle adetin 4. gününde cinsel birliktelik yaşamak gebelik riskini oldukça yükselten bir ayrıntıdır.

Sperm hücreleri rahim sıcaklığında uzun süre canlı kalan hücrelerdir ve yumurtlama sonrası ortaya çıkan yumurta hücresini dölleyebilirler. Bu nedenle de adetliyken hamile kalmak istemiyorsanız adet olmadan 2 – 3 gün öncesinden başlayarak 1 hafta, 10 gün boyunca korunmadan cinsel ilişkiden uzak durmalısınız. Ancak aynı olay çocuk sahibi olmak isteyen çiftler için de bir avantajdır. Belirtilen bu süre içinde düzenli olarak cinsel ilişkiye girmek hamilelik şansını artırır.

Kadın bedeni, her adet döneminde kendini yeniler ve gelecek ay için yumurta üretmeye başlar. Bu süreçte rahim iç duvarı kalınlaşır, hormon seviyesi artar.Rahim içi, gebelik oluşması ihtimaline karşın kendisini hazırlar. Yumurta hücresi sperm hücresi ile karşılaşmazsa ve döllenmezse rahim içi tabakası adet döneminde çatlar ve vajina dan dışarı atılır. Adet dönemi başlangıcı kadını o ayki yumurtlama döneminin bittiğini ve bir sonrası aya hazırlandığını gösterir. Fakat tüm bu teorik süreç adetliyken hamile kalma ihtimalini yok saymaya yetmez.

Adet Döneminde Hangi Şartlar Olursa Hamile Kalınır?

Her kadının hatta her insanın hormonal dengesi ve metabolizması farklıdır. Bu nedenle tıbbi olarak hiçbir koşulda genelleme yapmak mümkün değildir. Bir kadının adetliyken hamile kalma riski fazla iken başka bir kadın bu varsayımın dışında kalabilir.

Vücudun hormonal dengesi ne kadar farklı ise metabolizması da o kadar farklı olacaktır. Adet dönemini de birebir etkileyen hormonal denge bazı kadınlarda adet düzensizliğine sebebiyet verir. Hormonlar, vücutta bu denli etkili salgılar iken her bedende farklı etkiler yaratması da normal karşılanır.

Sperm hücreleri 72 saate kadar (bazen daha uzun süre canlı kaldıkları da görülür) canlı kalabilen hücrelerdir. Bu süre içerisinde canlılıklarını ve işlevselliğini koruyan sperm hücreleri adet dönemi bitse bile lekelenmenin olduğu dönemde dâhi kadının gebe kalmasına neden olabilir. Adet sonrası lekelenme döneminden cinsel ilişkiye girmek de hamilelik ile sonuçlanabilmektedir.

Adet Döneminde Cinsel İlişki

Adetliyken hamile kalma ihtimalinin her zaman var olduğundan bahsettik. Bu nedenle adet döneminde cinsel ilişkiye girmek için doğum kontrol yöntemleri tercih edilmelidir. Adetliyken cinsel ilişkiye girecekseniz prezervatif kullanmanız büyük önem taşır. Prezervatif sizi hem gebelikten hem de enfeksiyondan korumak için oldukça fayda sağlayan bir doğum kontrol aracıdır.

Ancak şöyle de bir gerçek vardır ki o da adet döneminde kadınların kendilerini son derece hassas hissetmeleridir. Adet döneminde kendisini hassas hisseden her kadın, aynı zaman da aktif kanamaları olduğu için de bu dönemde kendilerini pek temiz hissetmediklerini söylerler. Kanamaya eşlik eden karın, bel ve kasık ağrısı da kadının bu süreçte cinsel ilişkiden uzak durmak istemesine sebep olur.

Adet Döneminde Cinsel İlişki Yaşanırsa Riskleri Ne Olur?

Adetliyken hamile kalma riskine karşın alınması gereken önlemler vardır. Tedbirli şekilde cinsel ilişkiye girilirse bu süreçte gebe kalma ihtimali yok denecek kadar azalır. Normal bir zamanda korunmasız cinsel ilişkiye girme sonucunda gebelik riski kadar fazla olmasa da adetliyken hamile kalma riski hep vardır.

Hamile kalma riskinin dışında genital enfeksiyon riski de vardır. Bunun nedeni, adet döneminde vajina içinde laktik asidin üretiminin durmasıdır. Laktik asit, rahim ve tüm genital organların enfeksiyondan korunması için doğal olarak üretilen bir asittir ve adet döneminde bu asidin üretimi durur.

Bu nedenle de adetliyken cinsel ilişkiye girmek hem kadın hem de erkek için risklidir. Ancak bu durum çiftlerin isteğine bağlıdır. Ama adetli iken ası problem iltihap oluşma özelliğidir ve kadınların vajinasın da spermlerin bazı nedenlerle canlılığının daha uzun süre koruyabilmeleri nedeniyle gebelik meydana gelmesidir ama yine de uzak bir ihtimaldir.

 

İlginizi Çekebilir: https://www.kurtajfiyat.net/dogum-sonrasi-vucut/